Marta Frej – kobieta zadbana intelektualnie

Już w niedzielę 31 stycznia o godz. 19.00 na Strzelnicy w Kłobucku odbędzie się wernisaż wystawy memów Marty Frej, na którym pojawi się ta znana w całym kraju artystka. Prace częstochowianki prezentowane będą w naszym mieście przez dwa tygodnie. Miejska sprawuje patronat medialny nad wydarzeniem.

Z Warszawy? Z Krakowa? Może z Berlina…? Berlin ostatnio jakby dalej, ale Częstochowa jest i będzie zawsze blisko i właśnie z Miasta pielgrzymów i pielgrzymek znamy Martę Frej. Kiedy po meczu, czy (co od niedawna) obradach sejmowych komentarz internautów w postaci memów jest bardziej wyczekiwany niż ekspercka dyskusja, to komentarz gościa naszej wystawy mimo, że niewyczekiwany może przez wszystkich, zawsze trafia w punkt, czyli od Zgorzelca po Medykę i od Helu do Zakopanego. To co było, i trochę się zasiedziało nie umknie Marcie Frej.

Jej kariera zaczęła się w najbardziej typowy sposób, czyli przypadkiem. Ucząc się obsługi programu graficznego, natrafiła na zdjęcie Pana Darcy’ego (tak, to ten mem z Colinem Firthem) i dopisała… „Kocham kobiety zadbane intelektualnie”.  Dziś jej profil na facebook’u liczy kilkadziesiąt tysięcy poludbień, a jej styl jest rozpoznawalny przez internautów i nie tylko. Nazywana autorką memów zaangażowanych  komentuje, rozśmiesza i wytyka to co ja boli. Nie zauważamy czasem nawet, że jej prace upominają się o prawa kobiet i równe traktowanie.  Skończyła studia na ASP w Łodzi, a para się tworzeniem memów, które stworzyć może każdy posiadający komputer czy telefon podłączony do internetu. Skąd więc wielkie zainteresowanie jej pracami?

Jej memy, obdarte ze wszystkich kolorów czy walorów artystycznych, będą dalej niosły ten sam przekaz, że można inaczej a tradycja to tylko jedna z dróg. Marta Frej swoimi memami celnie ripostuje rzeczywistość. Sprzeciwia się spychaniu kobiet do ról podrzędnych w debatach publicznych, wyszydza patriarchalny obraz Polski, ale na siebie i inne kobiety również patrzy z dystansem. Paradoksem jest fakt, że pochodzi z Częstochowy właśnie, miasta kojarzonego z klasztorem jasnogórskim i tysiącami pielgrzymów, gdzie o tradycji i katolickim stosunku do kobiet mówi się wiele i to z nie lada podwyższenia. Jeden z jej ostatnich memów poświęcony jest właśnie klerowi. Zawsze w punkt, zawsze z klasą, zawsze z humorem.

Dlaczego wystawa memów, które można zobaczyć w internecie? Bo chcemy być jak Marta Frej i pokazać, że można inaczej. Można inaczej spędzić popołudnie niż przez telewizorem czy komputerem i wybrać  Strzelnicę Sportową. Możemy być tam razem, rozmawiać i głośno dzielić się swoim zdaniem.

Paweł Osuch

This slideshow requires JavaScript.

Miejska TV