Współpraca na linii Kłobuck-Kazachstan?

Do powiatu kłobuckiego przyjechali przedstawiciele Republiki Kazachstanu. Starosta Henryk Kiepura powiedział, że była to ”bardzo ważna i potrzebna wizyta”.

Współpraca gospodarcza miałaby dotyczyć nie tylko Kłobucka, ale całej stolicy naszego powiatu. Na zaproszenie Władysława Serafina, który pełni funkcję przewodniczącego Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, wizytę w powiecie złożyła delegacja z Republiki Kazachstanu. Nie zabrakło Erika Utambajewa, który jest ambasadorem tego kraju w Polsce oraz doradcy Denisa Yessentayeva z misji gospodarczej.

Spotkanie odbyło się z lokalnymi przedsiębiorcami i przedstawicielami samorządów. Po stronie polskiej prócz zapraszającego, udział w rozmowach wzięli m.in. lokalni przedsiębiorcy oraz reprezentujący samorządy: Maciej Biernacki jako wicestarosta kłobucki, Bogdan Praski – wójt gminy Panki oraz Krzysztof Nowak – etatowy członek zarządu powiatu.

Kazachowie odwiedzili zakłady: ZPS ZPS Jamar Szczepaniak Sp.J. w Albertowie, Z.M. Jędrycha Małgorzata i Eugeniusz S.C. w Kłobucku oraz w EKOMEX Sp.J. M&Ł Pilśniak w Pankach.

Przedstawiciele Kazachstanu rozmawiali o możliwościach współpracy gospodarczej z ich krajem, który według nich ma bogaty rynek o dużym i stale rosnącym potencjale. Kazachstan znajduje się aktualnie w fazie dynamicznego rozwoju i wzrostu gospodarczego. Warto pamiętać, że przyznano temu państwu organizację światowej wystawy EXPO-2017.

W Polsce Kazachstan kojarzy się wielu osobom z mało ambitnym, a dla niektórych zabawnym filmem ”Borat”. Jak można zobaczyć na niżej przedstawionych zdjęciach, stolica Astana dorównuje urodą niektórym polskim miastom. Na pewno nie wygląda to na obraz kraju, który wyłania się z tej mało ambitnej produkcji.

Czy współpraca gospodarcza zostanie podjęta, a jeśli tak, to czy będzie opłacalna dla powiatu kłobuckiego? To zapewne okaże się w przyszłości. O ewentualnych decyzjach w tej sprawie będziemy informować na łamach Miejskiej.

Sebastian Zielonka
zielonka@miejska.info.pl

Jak można zobaczyć na niżej przedstawionych zdjęciach, stolica Astana nie jest ”zaściankiem świata”.

Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Astana

Miejska TV