Kłobuck
 W Kłobucku uczczono Żołnierzy Wyklętych

Ponad 200 uczestników zmierzyło się z trasą Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym, który odbył się w Kłobucku w minioną niedzielę. Tym samym stolica naszego powiatu dołączyła do 160 miast biorących udział w ogólnopolskim wydarzeniu organizowanym przez Fundację Wolność i Demokracja.

Lokalnymi organizatorami biegu było Stowarzyszenie Sportowe Niezależna Grupa Biegowa oraz Zespół Szkół nr 3 im. Kazimierza Kosińskiego.

Ideą tego edukacyjno-sportowego projektu jest popularyzacja i przekazywanie wiedzy na temat żołnierzy polskiego podziemia, walczących w latach 1944- 1963 z władzami komunistycznymi. Data wydarzenia związana jest z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodzonym 1 marca. Nazwa „Tropem Wilczym” zaczerpnięta została z wiersza Zbigniewa Herberta „Wilki”. W tym wyjątkowym dniu warto przytoczyć jego treść.

Ponieważ żyli prawem wilka
historia o nich głucho milczy
pozostał po nich w kopnym śniegu
żółtawy mocz i ten ślad wilczy

Trasa biegu, mająca swój początek na kłobuckim Rynku, liczyła 1963 m – jest to nawiązanie do daty śmierci Józefa Franczaka, ps. Lalek – ostatniego „Żołnierza Wyklętego”, który zginął 21 października 1963 roku.

W biegu, który zgromadził sportowców nie tylko z Kłobucka, ale całego powiatu i okolic, wzięło udział kilka pokoleń biegaczy. Jadąc historycznym motocyklem, liczną grupę zawodników prowadził umundurowany członek grupy rekonstrukcyjnej. Przedszkolaki, młodzież i dorośli wspólnie stanęli na starcie, a po minięciu linii mety wraz z kibicującymi rodzinami udali się na teren Nadleśnictwa Kłobuck, gdzie odbywały się wydarzenia towarzyszące biegowi. Można było obejrzeć pokazy grup rekonstrukcyjnych, wystawy plenerowe wyposażenia wojskowego czy zrobić pamiątkowe zdjęcie z rekonstruktorami w pełnym umundurowaniu z okresu drugiej wojny światowej. Na uczestników czekało ognisko i poczęstunek przygotowany przez organizatorów.

Zdobywcy czterech pierwszych miejsc w każdej kategorii wiekowej stanęli na podium, odbierając pamiątkowe statuetki i nagrody wręczane przez zaproszonych gości.

Organizatorzy wydarzenia zadbali o połączenie sportowych emocji i edukacji, dzięki czemu zawodnicy i ich rodziny godnie uczcili pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Partyzanci podziemia niepodległościowego oddali życie w imię wolności i niepodległości, a wydarzenia takie jak kłobucki Bieg Tropem Wilczym sprawiają, że pamięć o nich nie przeminie.

Magdalena Jagielska

Miejska TV