Kłobuck
  Z ekologią za pan brat

20 kwietnia z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi  16 przedszkolaków z grupy integracyjnej Gminnego Przedszkola nr 4 wzięło udział w warsztatach pt. “Przyjaciele planety ziemia”.

Dzieci własnymi słowami powiedziały, co to są śmieci i na czym polega segregacja – informuje współprowadząca zajęcia bibliotekarka Filii nr 1, Ewa Szczerkowska – Poznały także taki termin jak “recykling” i różne tajemnicze dla nich znaczki znajdujące się na opakowaniach (służące do prawidłowej segregacji). Następnie wrzuciły wylosowane wcześniej odpady (rolki papieru, pudełka z herbaty, zakrętki, kubeczki po jogurtach, itp.) do żółtych i niebieskich kartonów, tak jak segreguje się w naszej gminie. Okazało się, że wykonać to zadanie było dość trudno. Dowiedziały się także, co należy zrobić z odpadkami organicznymi.  

– Ponieważ zawsze łączymy edukację ekologiczną z czytelniczą, grupa wysłuchała opowieści Wojciecha Widłaka “Marta i ufoludek”, w której tytułowa bohaterka wykonuje ufoludka z różnych materiałów, które normalnie wylądowałyby w koszu na śmieci – dodaje Szczerkowska.

Na zakończenie zajęć przedszkolaki pod opieką oligofrenopedagoga Jolanty Łapaj oraz Moniki Marcinkowskiej z grupy integracyjnej  wykonały swoje własne ufoludki. Prace zostały zaprezentowane w holu przedszkolnym. Były to kolejne już zajęcia o tematyce ekologicznej w grupie integracyjnej przygotowane przez bibliotekarkę Ewę Szczerkowską z Filii Bibliotecznej nr 1 wraz we współpracy z koordynatorkami przedszkolnego koła LOP, Jolantą Łapaj i Dorotą Galle.

Wcześniej uczyliśmy dzieci, jak ważne jest oszczędzanie wody, dbanie o czystość rzek czy opieka nad bezdomnymi psami – wyjaśnia Łapaj – Teraz przyszła pora na prawidłową segregację śmieci, to też ważny i wciąż aktualny temat.

 

Red

Miejska TV