Częstochowa
 Sprofanowano kilka grobów

Do  skandalicznego zdarzenia doszło w Częstochowie. Wandale zniszczyli siedem nagrobków. Trudno zrozumieć co kierowało sprawcami.

Cmentarz na Rakowie ma przeszło stuletnią historię. Miejsce wiecznego spoczynku znaleźli tam m.in. żołnierze Armii Krajowej. Szacunku dla nekropolii i pochowanych tam zmarłych nie okazał sprawca lub sprawcy, którzy dokonali profanacji cmentarza. Zniszczone nagrobki zauważono tuż po weekendzie.

W tym momencie trwają intensywne działania policjantów zmierzające do zatrzymania sprawców. Informację uzyskaliśmy od osoby, która udała się na cmentarz, by odwiedzić grób swoich bliskich. Z informacji przez nas zebranych wynika, że w poniedziałek nagrobki były jeszcze całe – mówi Marta Ladowska, rzecznik prasowa częstochowskiej policji.

Wandale zniszczyli siedem nagrobków. Profanację grobów potępiają nie tylko rodziny, których bliscy zmarli zostali znieważeni, ale też inni odwiedzający cmentarz. Częstochowianom trudno uwierzyć w to co się stało. Mieszkańcy na sprawcach nie pozostawiają suchej nitki.

To draństwo, tego nie robią ludzie. To jest bestialstwo. Podejrzewam, że gówniarzeria jakaś. Chociaż to musiało być paru mocnych chłopów, no ale co, z nudów chyba – mówi jeden z mieszkańców.

Tyle lat przeżyłam i jeszcze nie widziałam takiego czegoś. Tylko w telewizji się widziało, że gdzieś tam zniszczyli groby. Wiadomo, że starsze pokolenie nie ma zbyt dużych emerytur, nie ma pieniędzy. Niektórzy przez lata składają na pomnik. Ktoś przyjdzie w jedną noc i zrobi takie coś… – wtórowała rozmówcy roztrzęsiona kobieta, której bliscy pochowani są tuż obok zniszczonych pomników.

Ktoś inny stwierdził, że to oznaka totalnego braku człowieczeństwa, lub zwykłego wyładowania agresji.

To jakiś bezmózgowiec musiał być. Cóż mogę więcej powiedzieć? Przeżyłem 60 lat już i nie wierzę w to co widzę. Obok jest grób moich dziadków, mojej mamy. Te pomniki się uchowały. Znałem tego Pana Świętej Pamięci, którego nagrobek zniszczono. Przykro na to patrzeć – powiedział mieszkaniec Częstochowy.

Byliśmy na miejscu i musimy przyznać, że to co zobaczyliśmy  na cmentarzu jest porażające. Zastaliśmy tam przewrócone płyty nagrobkowe, połamane krzyże… Trudno zrozumieć co kierowało sprawcami.
Policja prowadzi postępowania zarówno w kierunku zniszczenia mienia, jak i znieważenia miejsca pochówku zmarłych.

Sebastian Zielonka
zielonka@miejska.info.pl
współpraca: Krzysztof Rygalik

Miejska TV