Dzień pełen zdrowia w Białej!

22. maja w Zespole Szkół w Białej odbędzie się Piknik Rodzinny pod hasłem „Żyj zdrowo”, podczas którego Fundacja DKMS Polska organizuje akcję pod nazwą „Dzień Dawcy Szpiku”.

Nadchodząca niedziela upłynie pod hasłem „Żyj zdrowo”. Piknik ma na celu promowanie zdrowego trybu życia oraz profilaktyki zdrowotnej. Na uczestników imprezy czekają m.in.: pokaz Państwowej Straży Pożarniczej w Kłobucku oraz Ochotniczej Straży Pożarniczej w Białej, tańce latynoamerykańskie w wykonaniu Mistrza Polski, czy Zumba prowadzona przez Beatę Niemczyk. O godzinie 16.00 przewidziany jest koncert Igi Kozackiej – laureatki „The voice Poland”. Pełny program imprezy znajduje się pod artykułem.

Podczas pikniku organizowany jest również „Dzień Dawcy Szpiku Kostnego”. Przy tej okazji postanowiono zaprosić do Białej Fundacje DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, która jest realizatorem akcji „Dzień Dawcy Szpiku Kostnego”. Jak czytamy na stronie internetowej DKMS: “Misją Fundacji jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych.”

– Przygotowując się do akcji zorganizowaliśmy spotkanie z rodzicami, aby przybliżyć im problematykę związaną z dawstwem szpiku oraz zajęcia z uczniami. Sama również jestem zarejestrowana w bazie dawców, a to zobowiązuje do tego, aby uświadamiać innych o konieczności rejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku. Każdego dnia co godzinę ktoś w Polsce słyszy diagnozę – nowotwór krwi. Potrzeby są ogromne. Im więcej osób zarejestruje się, tym większą szansę na życie otrzymują chorzy, a nalezienie zgodnego dawcy niespokrewnionego, to tak, jak szukanie igły w stogu siana. – tłumaczy jedna z organizatorek.

Dawcą może zostać każdy kto mieści się w przedziale wiekowym 18-55 lat o ogólnie dobrym stanie zdrowia. Waga może być niższa niż 50 kg i nie wyższa niż 40 BMI (z ang. Body Mass Index, kalkulator, który ocenia, czy Twoja waga utrzymuje się w normie.)

W jednej z klas będzie zorganizowany punkt rejestracyjny, w którym przeprowadzony będzie wywiad medyczny, który pokaże czy dana osoba może zostać zarejestrowana.

– Jeżeli wszystko będzie w porządku, taka osoba wypełni formularz, po czym zostanie jej wręczony zestaw rejestracyjny – dwie pałeczki , którymi pobierze sobie wymaz z wewnętrznej ściany policzka. Tak pobrany materiał genetyczny zostanie przebadany w laboratorium – wyjaśnia organizator.

Często możemy spotkać się z poglądem, że pobieranie szpiku jest bardzo bolesne. Jest to mit medyczny. Są dwie metody pobierania szpiku i komórek macierzystych. Pierwsza to afereza (autotransfuzja), czyli odseparowanie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Druga metoda to pobranie szpiku z talerza kości biodrowej, a nie z rdzenia kręgowego – jak powszechnie się sądzi. Obie metody są bezpieczne dla naszego zdrowia, życia i nie powodują żadnych powikłań.

Oczywiście w każdej chwili potencjalny dawca może zrezygnować.

W takich przypadkach oczywiście szanujemy decyzję Dawcy. Nie jest to dla nas łatwe, tym bardziej, że udało już się znaleźć „genetycznego bliźniaka”. Może to dramatycznie pogorszyć sytuację chorego, a nawet doprowadzić do jego śmierci – informują organizatorzy – Gdy dochodzi do cofnięcia zgody na krótko przed właściwym przeszczepieniem, pacjent jest już w fazie przygotowywania do przeszczepienia, której nie da się cofnąć. Jeśli w tym czasie nie nastąpi przeszczepienie komórek macierzystych, pacjent może umrzeć.

Dawca po około 3-4 miesiącach otrzymuje kartę dawcy DKMS, która jest potwierdzeniem rejestracji w bazie dawców komórek macierzystych. Widnieje na niej osobisty numer dawcy. W przypadku kontaktowania się z fundacją, należy mieć przy sobie ten dokument, aby móc podać swój numer co ułatwi pracę.

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że warto w niedziele pojawić w Zespole Szkół w Białej. Oprócz bardzo bogatego programu imprezy, będzie można zaznajomić się z tematyką przeszczepu szpiku kostnego oraz komórek macierzystych.

Patronat honorowy nad Piknikiem Rodzinnym objął burmistrz Jerzy Zakrzewski.

Kto wie, może nasz szpik uratuje komuś życie?

Marcin Merda

 

PLAKAT-druk-v.22

 

Miejska TV