“Żyj zdrowo” w Białej

Dwudziestego drugiego maja, w Białej odbył się piknik rodziny pn.: “Żyj zdrowo”. Pierwszy raz impreza, w tak znaczący sposób i na taką skalę, promowała zdrowy tryb życia. Podczas wydarzenia fundacja “DKMS Polska” zorganizowała akcję “Dzień dawcy szpiku”, podczas której autochtoni mogli dołączyć do grona potencjalnych dawców szpiku kostnego.  

IMG_4177

Niedzielna impreza w Białej śmiało może zostać zaliczona do udanych. Dla miejscowej ludności przygotowano wiele atrakcji, między innymi: pokazy państwowej, jak również ochotniczej, straży pożarnej, widowiska taneczne, występy muzyczne, w tym clou wydarzenenia, czyli recital Igi Kozackiej, która zaśpiewała kilkanaście dobrze znanych i powszechnie lubianych piosenek. Ta wybitna, kłobucka wokalistka, po raz kolejny, pokazała na co ją stać i udowodniła, że nie przypadkiem znalazła się w kilku telewizyjnych programach muzycznych, zajmując w nich wysokie miejsca.

IMG_4189

Mamy już taką tradycję, od wielu wielu lat, że praktycznie co roku organizujemy taki piknik, we współpracy z rodzicami i z radą sołecką. Oczywiście duże zaangażowanie widoczne jest również po stronie pracowników szkoły. Szkoła zawsze promowała zdrowy tryb życia, w tym zdrowe odżywianie. Natomiast w tym roku jeszcze bardziej uwypuklamy i promujemy tę ideę. Staramy się, w każdym punkcie naszego programu, zawrzeć jakiś akcent z nią związany – tak o pikniku rodzinnym wypowiedziała się dyrektor Zespołu Szkół w Białej  Małgorzata Zander – Skwarczyńska

IMG_4171

Cała strona artystyczna wydarzenia była, tak na prawdę, tylko dodatkiem do głównej myśli imprezy, którą organizatorzy starali się uwidocznić przy każdej możliwej okazji. Chodzi oczywiście o to, aby krzewić wśród lokalnej społeczności zdrowy styl życia. Dlatego też organizatorzy postanowili, w tym roku, połączyć festyn rodzinny z akcją, organizowaną przez fundacje “DKMS Polska”, “Dzień dawcy szpiku”. Na odzew mieszkańców nie trzeba było czekać, ponieważ Ci tłumnie zjawili się w sali, w której przeprowadzano wstępne badania i dokonywano wymazu z jamy ustnej.

IMG_4174

Mamy doświadczenia z poprzednich lat. To wszystko zaczynało się od takich małych pikników, gdzie nie było de facto nic. Jednak wtedy koncept spodobał się mieszkańcom na tyle, że postanowiliśmy, z roku na rok, coraz bardziej udoskonalać formułę. Jak widać jest spory odzew ze strony mieszkańców; pogoda dopisała, frekwencja również – a impreza się dopiero rozkręca. Myślę, że warto promować zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie się i chwalebne akcje, jak ta organizowana przez fundacje “DKMS Polska”. Wydaje mi się, że takie społeczne inicjatywy, zbliżają do siebie mieszkańców i pogłębiają więzi społeczne – komentował radny Mateusz Woźniak, współorganizator imprezy.

IMG_4198

Nam, jako redakcji Miejskiej, wypada tylko pogratulować organizacji tego wydarzenia i życzyć sobie, aby podobnych imprez, w naszym regionie, było więcej. Musimy pamiętać, że zdrowie jest jedną z najważniejszych rzeczy, która w znaczny sposób determinuje nasze dalsze życie. W Polsce cały czas borykamy się z niedoborem szpiku, który niejednokrotnie może uratować ludzi od pewnej śmierci. Oddanie szpiku, tak na prawdę, nic nas nie kosztuje; w większości przypadków pobranie go jest bezbolesne, a w skrajnych sytuacjach, dokonywane jest przy znieczuleniu ogólnym.

Bartosz Dominik

IMG_4191

Miejska TV