Tak się wygrywa Opole!

Tegoroczne Opolskie Debiuty były wyjątkowe dla Darii Zawiałow. Artystka utworem ”Malinowy Chruśniak” wygrała prestiżową nagrodę imienia Anny Jantar, czyli Opolską Karolinkę.

Daria Zawiałow pochodzi z Koszalina, ale  jest też związana z Kłobuckiem. Miała już okazję wystąpić na deskach kłobuckiego domu kultury. W jej zespole na gitarze gra Tomek Kaczmarek, znany doskonale z Całej Góry Barwinków.
Utwór ”Malinowy Chruśniak” otrzymał też nagrodę Polskiego Radia. To ogromne wyróżnienie, gdyż w związku z tym zwycięstwem, Daria Zawiałow ma zagwarantowane nagranie płyty i przeprowadzenie całej akcji promującej album.
Dziwne to debiuty jak ktoś przyjeżdża i ma 50 tys. sprzedanych płyt i 15 milionów wejść w internecie. Jak to mówi młodzież: ”szacun!”. A my jesteśmy trochę ekstrawaganccy – powiedział ze sceny Piotr Iwicki, dyrektor agencji Muzycznej  Polskiego Radia, który wręczał nagrodę.

Słowa te padły z ust Iwickiego nie bez przyczyny. W debiutach brał też udział m.in. Antek Smykiewicz, który zaśpiewał swój hit ”Pomimo burz”. Utwór ten ma już ponad 24 miliony wyświetleń na You Tube, a w sieci krąży od sierpnia ubiegłego roku, trudno więc nazwać tę piosenkę ”nową”. W głosowaniu publiczności wygrał natomiast Kortez i trudno się temu dziwić, gdyż jest o wiele bardziej popularny od debiutującej Darii. Jego płyta, mimo że pierwsza w dorobku,  zdążyła już odbić się szerokim echem w całej Polsce, a jego utwory osiągały spore sukcesy na słynnej Liście Programu III. Kortez już pokazał, że jest artystą przez duże A. Album ”Bumerang” w krótkim czasie pokrył się platyną.

Daria Zawiałow sama pisze teksty i angażuje się również w samo komponowanie swoich utworów. Jest konsekwentna i ceni sobie swoją niezależność. Ma świetny gust, a świadczą o tym jej muzyczne inspiracje, czyli:  PJ Harvey, Radiohead, Warpaint czy Florence and the Machine. Jeśli chodzi o polskich artystów, są to Czesław Niemen, czy też Ania Dąbrowska.
W kwietniu tego roku nawiązała współpracę z wytwórnią Sony Music. Jej debiutancka płyta ma ukazać się jesienią tego roku.
Tyle lat już gdzieś tam śpiewam, już gdzieś tam o mnie słychać,  a ja tak naprawdę  dopiero teraz czuję, że żyję.  Zrobiłam album, który uskrzydla mnie totalnie. To jest właśnie start tej mojej przygody. Wiedziałam po prostu, że ta moja płyta, musi być taka jak mi w duszy gra – mówiła Daria Zawiałow podczas nagrania ”Making of”’.
Artystka jest dumna z efektu jaki udało się jej osiągnąć.
O tym marzyłam, żebym mogła całkowicie wyrazić siebie poprzez mój album – przyznała.

Jeśli chodzi o pierwszy singiel, czyli zwycięski w Opolu ”Malinowy Chrusniak, to gdy wokalistka zapoznała się z podkładem, którzy przygotowali muzycy, od razu zainspirowała ją gitara, która miała według niej ”namiętne brzmienie”. Tekst, który do niego napisała, producent Michał Kush określił ”erotykiem, ale takim nieoczywistym”. Klimat piosenki skojarzył mu się z twórczością Bolesława Leśmiana i z wierszem ”W Malinowym Chruśniaku”. Tak właśnie powstał tytuł do tej kompozycji.

Mela Koteluk pod koniec kwietnia udostępniła ”Malinowy Chruśniak” na swojej Facebookowej tablicy z takim oto podpisem:
“W drodze do Bielska-Białej w uszach wiruje mi świetny kawałek poniżej wiszący – na pewno lwia część z Was już go zna. Daria Zawiałow, jesteś combo zjawisko. Kosteczki bieleją od trzymania kciuków”.
Takie słowa od artystki, która swoimi oryginalnymi utworami zdobyła serca wielu fanów, na pewno muszą cieszyć.

Jeszcze kilka godzin przed rozpoczęciem opolskich debiutów, Miejska zachęcała do oddania głosu na artystkę. Pisaliśmy wtedy:
”Utwór, który zaprezentuje Daria jest świetny, słychać w nim inspiracje Katarzyną Nosowską, czy Melą Koteluk (…).
Miejska wierzy, że ”Malinowy Chruśniak” może wygrać tegoroczne DEBIUTY (…).”

Jak widać wiara czyni cuda. Pisząc już całkiem serio, to gdy usłyszeliśmy ten kawałek po raz pierwszy to już wtedy zrobił on na nas ogromne wrażenie. Wypada mieć nadzieję, że tegoroczny sukces jest tylko początkiem wielkiej kariery, początkiem niezwykłej przygody Darii Zawiałow i jej zespołu, a ”Malinowy Chruśniak” na długo zagości na listach przebojów, a przede wszystkim w świadomości fanów. Miejska w to również mocno wierzy!

Sebastian Zielonka
zielonka@miejska.info.pl

 

Teledysk, który swoją premierę miał 3 czerwca 2016 r.

Zdjęcie tytułowe: festiwalopole.tvp.pl

Miejska TV