Najaktywniejsi radni Gminy Kłobuck

Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Tomasz Jaskóła, upublicznił ranking radnych z okolicznych gmin. Na początek publikujemy klasyfikację samorządowców wg klasyfikacji opartej na ich sesyjnej aktywności.

Trzeba przyznać, że ludzie odpowiedzialni za ranking sporo się napracowali. Przy tej okazji trzeba pochwalić za inicjatywę posła z Ruchu Kukiz’15, Tomasza Jaskółę. Głównym ciałem pracującym przy projekcie był Częstochowski Oddział Stowarzyszenia KoLiber. Biuro posła Jaskóły wspierało prace nad projektem. 

2 punkty były przyznawane za pytania zadane na sesji rady miasta. 3 punkty za złożenie interpelacji. 5 punktów odejmowano osobom, które były nieobecne na sesji.
Aż 124 punkty zebrał Aleksander Tokarz, który zwyciężył w rankingu. Drugie miejsce zajęła Ewelina Kotkowska, która zgromadziła 113 punktów. Witold Dominik miał 110 ”oczek”. Tuż za podium znalazł się Tomasz Wałęga z 72. punktami. Klasyfikację zamknęła Mariola Wojciechowska z minusowym dorobkiem. Pod artykułem publikujemy cały ranking.

Tomasz Jaskóła uważa, że ”jest to najlepsze źródło oceny radnych oparte na obiektywnych czynnikach. Uważam, że jest to bardzo dobre narzędzie oceny radnych zarówno dla samych radnych jak i wyborców”.

Radny Koalicji Samorządowej, Mateusz Woźniak, który zajął 5. miejsce jest zdania, że ranking nie jest zbyt miarodajny.
–  Przede wszystkim nie znam metodyki sporządzania tych rankingów ale wygląda to na odczytywanie protokołów z sesji i na ich podstawie liczenie punktów. Nie brana jest pod uwagę praca na komisjach, gdzie pada najwięcej pytań, i na których to w zasadzie większość rzeczy jest ustalana (po to one są). Czy praca polegająca na bezpośrednim kontakcie ze służbami UM – napisał Woźniak.
Zwrócił też uwagę na to, że nie są brane pod uwagę interpelacje i zapytania pisemne składane na sekretariat, gdyż złożył ich 18, a ma wpisane 8. Dodał też m.in., że są sprawy, które można zgłaszać bezpośrednio burmistrzowi lub kierownikowi danej komórki.  

Zapytaliśmy jak zwycięstwo w rankingu odbiera Aleksander Tokarz. O tym, że zajął pierwsze miejsce, dowiedział się od nas.
Jestem miło zaskoczony. Doceniono moją pracę – powiedział Tokarz.
Uważa, że media powinny się skupiać nie tylko na zasobności portfela radnych, choć to również jest ważne, ale przede wszystkim na ich pracowitości. Radny Tokarz podkreślił też, że praca na komisjach także jest niezwykle istotna. Sam jest członkiem dwóch komisji: ”Rewizyjnej” i ”Statutowej”.
Sesja jednak jest tym momentem, kiedy wszystko odbywa się publicznie. Praca może być poddana ocenie mieszkańców i dziennikarzy – dodał Tokarz.

Ewelina Kotkowska nie ukrywała radości z tego, ze jej praca została zauważona.
Staram się być aktywna, reagować na potrzeby mieszkańców i społeczeństwa, dbając o dobry wizerunek gminy i jej rozwój – na ”gorąco” skomentowała radna swoją pozycję w tym rankingu.

Mimo, ze klasyfikacja nie obejmuje całej działalności radnego i miarodajna do końca nie jest, to trudno nie zgodzić się z posłem Jaskółą, że jest to ”bardzo dobre narzędzie oceny radnych”. Być może praca włożona w sporządzenie rankingu przyniesie pozytywny skutek i ożywi część radnych. Samorządowców, którzy więcej pracują w terenie, czy ograniczają swoją działalność do ”załatwiania” spraw bezpośrednio z burmistrzem, lub kierownikami jednostek, zachęcam również do większej aktywności na sesjach. Jeśli jakiegoś zadania nie uda się wykonać, trudno wyjaśnić wyborcy, że o sprawę ”zabiegano osobiście”. Zabranie głosu na sesji nie zginie. Pozostanie w protokołach, na nagraniach video, czy po prostu w mediach.
W radzie powinni zasiadać prawdziwi, aktywni społecznicy, a nie ”maszynki do głosowania”.

Sebastian Zielonka
zielonka@miejska.info.pl

 ranking_radnych

[huge_it_slider id=”2″]
Miejska TV