Nie zamkną szpitali w Kłobucku i Krzepicach

W Katowicach odbyło się spotkanie przedstawicieli Powiatu Kłobuckiego oraz posła Andrzeja Gawrona z dyrektorem Śląskiego Oddziału NFZ. Po wielu niepokojących informacjach, które płynęły do nas od rządzących, przyszedł czas na dobrą wiadomość: szpitale w naszym powiecie nie są zagrożone zamknięciem.

Jasna deklaracja w tej sprawie padła z ust dyrektora Śląskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach, Jerzego Szafranowicza. Oznajmił on, że szpitale w Kłobucku i Krzepicach wejdą w skład nowej sieci szpitali przewidzianej w strategi zmian w systemie ochrony zdrowia przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia.
Do Katowic pojechali przedstawiciele Powiatu Kłobuckiego w osobach wicestarosty Macieja Biernackiego, szefowej naszego ZOZ-u, Joanny Maruszczyk, oraz przewodniczącego Komisji Ochrony Zdrowia, Marka Sawickiego. Na spotkaniu obecny był również poseł na Sejm RP, Andrzej Gawron. Jego obecność była o tyle istotna, że jest on członkiem Prawa i Sprawiedliwości, a więc partii, która ma obecnie większość w parlamencie. Poseł zaś w sejmie reprezentuje także powiat kłobucki. Od początku mocno zaangażował się w sprawę. Wielokrotnie spotykał się z naszymi lokalnymi władzami oraz kierownictwem kłobuckiego ZOZ-u. 
Informacje, dotyczące planowanych zmian, które pojawiały się przestrzeni publicznej, nie były zbyt dobre. Wszystko przez to, że szpitale w Polsce mają zostać podzielone na trzy poziomy. W ten pierwszy miały wejść te posiadające 4 oddziały specjalistyczne. W drugi, te z 8-10 oddziałami, a w trzeci kliniczne i specjalistyczne. Zamknięcie, lub przejście do sektora prywatnego groziło więc obu szpitalom z powiatu. Później okazało się, że wystarczą 2 oddziały. Placówka w Kłobucku nie była więc zagrożona. Wiele wskazywało jednak na to, że szpital w Krzepicach może zostać zamknięty. Tak mieszkańcy powiatu kłobuckiego, jak i wszyscy samorządowcy byli mocno zaniepokojeni całą sprawą.
Na początku wydawało się, że pewne rzeczy odbędą się szybko. Uznaliśmy więc, że jeżeli szybko nie będziemy działać, to możemy mieć problem. Pamiętam jak byłem na początku września w urzędzie wojewódzkim u pani, która się zajmuje tymi sprawami. Powiedziała mi, że jesteśmy pierwszym powiatem, który się w ogóle tym tematem zainteresował. Była zaskoczona, że pozostałe powiaty nie widzą problemu, a problem był przecież poważny – mówi wicestarosta, Maciej Biernacki.

Stanowisko sprzeciwu wobec planów likwidacji szpitali, szybko wyraziła rada powiatu kłobuckiego.
Na jednej z sesji rady powiatu, pojawił się szef biura posła Andrzeja Gawrona, Dawid Smol, który uspokajał, że na razie znane są tylko zarysy planowanych zmian. Na tych samych obradach pojawił się burmistrz Krzepic, Krystian Kotynia, który podkreślał jak ważny jest szpital w jego mieście.
Poseł Gawron, na zaproszenie Macieja Biernackiego, odwiedził wraz z wicestarostą oba szpitale. Sam poseł poruszył zaś wstępnie problem podczas rozmów w ramach Parlamentarnego Zespołu do spraw Szpitali Powiatowych z Ministrem Piotrem Gryzą.
Wiele wyjaśniło się podczas spotkania w Katowicach. Decyzję w zakresie każdego szpitala podejmuje dyrektor danego wojewódzkiego oddziału NFZ, po uzyskaniu pozytywnej opinii z ministerstwa. Okazało się, że szpitale rejonowe w Krzepicach i Kłobucku zaliczane są jako jeden szpital powiatowy. Jak już wspomnieliśmy, podczas rozmów z dyrektorem, z jego ust padła jasna deklaracja, że szpitale przetrwają.
To dobra wiadomość. Będziemy teraz spokojniejsi o los naszych szpitali. Mamy wiele planów, które chcemy zrealizować, a by to robić musimy być w sieci. Te szpitale, które nie zostaną zakwalifikowane do sieci, będą miały duży problem z funkcjonowaniem. Ich los będzię niepewny. My na szczęście nie musimy się już tym martwić, choć czekamy na formalne decyzje – kończy Biernacki.

Sebastian Zielonka
zielonka@miejska.info.pl

[huge_it_slider id=”2″]
Miejska TV