Mix-Art powraca!

Mija rok od ostatniego występu grupy Mix-Art w kłobuckim domu kultury. Po sporej przerwie powracają na deski MOK-u. Do spektaklu ”Chłopi”, który już 13 listopada odbędzie się w Kłobucku, przygotowują pod okiem Marzeny Gancarek od kilka miesięcy.

Zanim Mix-Art pojawi się w Kłobucku, wystąpi z tym samym spektaklem już 11 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury we Wręczycy Wielkiej. To właśnie w sąsiedniej gminie grupa przygotowywała projekt. Próby rozpoczęły się już w maju. Przez chwilę odbywały się w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku, dzięki uprzejmości dyrektor Ściebury. Warunki do pracy ze względów technicznych, były jednak zdecydowanie lepsze we Wręczycy Wielkiej. Tamtejsza dyrekcja i pracownicy podeszli do kłobuckich artystów z niezwykłą życzliwością.
Tam jest atmosfera normalna, przyjazna. Przecież Oni mieli tam swój program zajęć. Pracownicy organizowali się tak, bym ja bez problemu mogła wejść w poniedziałek i piątek na salę. Chciałam podziękować wszystkim pracownikom i dyrekcji. Widać, że nie ma tam dziwnej rywalizacji. Tam się chce przebywać Jest prawdziwa atmosfera – mówi Marzena Gancarek.

Organizacja była dość mocno utrudniona. Wszystko przez konflikt dyrektor MOK-u, Olgi Skwary z Marzeną Gancarek oraz całym środowiskiem stojącym mocno za instruktorką, która w kłobuckim domu kultury pracowała przez ponad 20 lat. Potrzeba było sporo mobilizacji ze strony wszystkich zaangażowanych w projekt ludzi, by doprowadzić do wystawienia ”Chłopów”.
Ja sama nie istnieje. Mam ogromny szacunek do tych ludzi, którzy się zaangażowali we współtworzenie spektaklu. Włożyli mnóstwo serca, trudu, charyzmy, pracy i determinacji, by cokolwiek mogło się odbyć. To w jakim punkcie dziś jesteśmy, już jest sukcesem. To nie było łatwe – dodaje Gancarek.

Mix-Art w Kłobucku może wystąpić dzięki uprzejmości Henryka Kiepury i całego starostwa. To właśnie starostwo powiatowe opłaciło wynajem Miejskiego Ośrodka Kultury na dzień 13 listopada.
Zapytaliśmy Marzeny Gancarek dlaczego akurat ”Chłopi” i dlaczego warto pojawić się 11 listopada we Wręczycy Wielkiej, bądź dwa dni później, w Kłobucku.
To jest przede wszystkim klasyka. Nasza tożsamość narodowa. Coś co buduje naszą przyszłość. Warto sięgać po takie dzieła. Reymont nie bez przyczyny dostał za ”Chłopów” nagrodę Nobla. Warto przyjść i zobaczyć jak robią to zwykli ludzie z ulicy, jak się wcielają w te role, jak budują postać. Jesteśmy amatorami. Stykamy się z tą klasyką i chcemy ją zrobić jak najlepiej – wyjaśnia reżyserka.

Marzena Gancarek nie ukrywa, że powrót do domu kultury, z którym ma tyle wspomnień jest dla niej bardzo emocjonalnym przeżyciem. Przyznaje jednak, że cały Mix-Art mocno cieszy tak zbliżającą się premierą we Wręczycy Wielkiej, jak i powrotem do macierzystej placówki, w której przez lata grupa działała.
Chciałam jeszcze raz podkreślić wielki szacunek do tych ludzi, którzy zaangażowali się w przedsięwzięcie, że mimo barier i przeszkód spełniają swoje marzenia i chcą realizować swoje pasje. To niesamowite, że w takich młodych ludziach jest tyle determinacji i tyle chęci do działania. Najważniejsi są ludzie, to dla nich to robimy i dla nich powinien funkcjonować każdy dom kultury – kończy.

W ”Chłopach” ma wystąpić ponad 50 osób. Szykuje się więc widowisko przygotowane z prawdziwym rozmachem. Miejska objęła wydarzenia swoim patronatem.

Sebastian Zielonka
zielonka@miejska.info.pl

Spektakt “Chłopi” – 11.11.2016 (piątek) – GOK Wręczyca Wielka – godz. 19.00 – Wstęp wolny
Spektakt “Chłopi” – 13.11.2016 (niedziela) – MOK Kłobuck – godz. – godz. 19.00 – Wstęp wolny

[huge_it_slider id=”2″]
Miejska TV