Targi edukacji i pracy za nami

Na sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Kłobucku, odbyły się powiatowe targi edukacji i pracy. Dostępnych było ponad 300 ofert zatrudnienia, a swoje atuty przedstawiły szkoły ponadgimnazjalne z naszego powiatu.

Targi zostały zorganizowane przez Młodzieżowe Centrum Kariery w ramach Ochotniczych Hufców Pracy. Za przygotowanie wydarzenia odpowiadał Mariusz Mandat. Na salę sesyjną kłobuckiego urzędu miasta przybyły prawdziwe tłumy. Na sali sesyjnej pojawiło się wiele firm oferujących pracę tymczasową i stałą.
Są to głównie przedstawiciele dużych firm niemieckich, holenderskich, belgijskich, które są łowcami pracowników do pracy za granicą. To oferty nie tylko dla osób dorosłych, ale i młodzieży np. na wyjazd w okresie wakacyjnym. Jest w czym wybierać – mówi Mandat z kłobuckiego młodzieżowego centrum kariery.

Ciekawym punktem targów była ich strona edukacyjna. Kolejni młodzi uczniowie, którzy w dużej ilości odwiedzali kłobucki urząd, mogli zapoznać się z ofertami szkół ponadgimnazjalnych. Te w interesujący sposób zaprezentowały się podczas targów. Każda ze szkół miała swoje stanowisko, gdzie młodzież wraz ze swoimi opiekunami przedstawiała atuty placówki, z którą są związani.
Zespół Szkół nr 2 im. ks. J. Długosza częstował gości pysznymi przysmakami przygotowanymi przez uczniów. Przekąski były ozdobione drążonymi jarzynami i owocami. Goście otrzymywali oryginalne podarunki. Przy ich stanowisku zorganizowano także mini salon fryzjerski, gdzie swoje umiejętności przedstawiały przyszłe fryzjerki.
Zespół Szkół nr 1 im. Jana Kilińskiego pokazał kilka filarów, na których opiera się tam nauka. Mechanika samochodowa, gastronomia, fryzjerstwo – m.in. te branże zaprezentowali uczniowie tamtejszej szkoły. Tam również dziewczyny ”robiły” fryzury, a przyszli technologowie żywienia oferowali prawdziwe smakowitości.
Młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego  przedstawiała bogatą ofertą swojej szkoły, a największym ”wzięciem” cieszyło się miejsce, gdzie uczniowie klas mundurowych mieli do pokazania sporo militarnego sprzętu, a przybyli goście mieli okazję przymierzyć wojskowe kamizelki, czy też… maski gazowe.
Prócz wyżej wymienionych kłobuckich szkół, podczas targów zaprezentował się również Zespół Szkół w Krzepicach. Tamta placówka ma już 70 lat, a jej absolwentem jest m.in. prof. Marian Zembala.

Pedagodzy jak również młodzież stanęli na wysokości zadania. Trzeba uczciwie przyznać, że oferta lokalnych szkół ponadgimnazjalnych z powiatu kłobuckiego jest bardzo szeroka. Każdy młody uczeń może znaleźć dla siebie coś interesującego.
Mariusz Mandat nie krył zadowolenia ze zorganizowanych po raz kolejny targów edukacji i pracy. Argumentował dlaczego warto pojawiać się na nich co roku.
Cieszę się, że w jednym miejscu udało nam się skupić dużo ofert pracy. Warto tutaj być, bo jest zawsze naprawdę duży wachlarz możliwości zatrudnienia, staży i zdobywania doświadczenia oraz kwalifikacji zawodowych. Dużą wartością jest też to, że są otwarte drzwi do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z naszego powiatu – wyjaśniał Mandat.
Miejska objęła wydarzenie patronatem medialnym. Polecamy przybyć na kolejne targi. Prócz uzyskania tych oczywistych korzyści można tam również spędzić czas w miłej atmosferze, czy też spróbować takich pyszności jak własnoręcznie robione zdrowe chipsy z jabłek i bananów, melonowych koreczków, czy choćby smakowitych pasztecików. Kto był, ten na pewno nie żałuje.

Sebastian Zielonka
zielonka@miejska.info.pl
Fot. Sebastian Zielonka

f

Miejska TV