Prof. Zembala z wizytą w Kłobucku

W Zespole Szkół nr 1 im. Jana Kilińskiego w Kłobucku, odbyło się spotkanie z profesorem Marianem Zembalą. Uczniowie wraz z pedagogami mieli okazję posłuchać interesującego wykładu na temat transplantacji.

Temat wykładu brzmiał dokładnie: ”Nadzieje i możliwości transplantacji serca, płuc u dorosłych i dzieci w Polsce – Zabrzańskie doświadczenia”. Podczas spotkania nie zabrakło interesujących informacji o dawcach, biorcach, dylematach moralnych związanych z transplantologią i o samym promowaniu idei dawstwa organów.

Była to kolejna edycja spotkań ”Twoje TAK ma moc”, które organizuje Starostwo Powiatowe we współpracy z Śląskim Centrum Chorób Serca.
Prócz prof. Mariana Zembali, głos podczas wykładów zabrała Bogumiła Król z zabrzańskiej kliniki. Poruszające były opowieści Patryka Koczyby, któremu przeszczepiono serce. Wyświetlono także film ”Historia pewnego serca”.

Współorganizatorką spotkania była dyrektor zespołu szkół, Anna Nowicka, a koordynatorką – Bogumiła Król. Obu Paniom oraz zespołowi ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu podziękował starosta Henryk Kiepura.

Przypomnijmy, że prof. Marian Zembala pochodzi z Krzepic. Tam też ukończył szkołę średnią, po czym wyruszył ”w świat”. Do dziś jest mocno związany z naszym powiatem. Obecnie jest dyrektorem kliniki w Zabrzu, którą współtworzył wraz z prof. Zbigniewem Religą. Jest także posłem na Sejm Rzeczypospolitej, który nie pobiera za swoją parlamentarną pracę pieniędzy. Jego postać była jednym z głównych bohaterów głośnego filmu ”Bogowie”.

Sebastian Zielonka
zielonka@miejska.info.pl
Źródło: www.powiatklobucki.pl

 

zembala zembala2

Miejska TV