O karze śmierci w bibliotece

Biblioteka to miejsce kontaktu z wiedzą, kulturą i miejsce życia społecznego. Biblioteki stąły się tym, czym powinny być, czyli najbardziej demokratycznymi instytucjami. Zawsze podkreślam, że nie ma bardziej demokratycznej instytucji niż biblioteka publiczna, ponieważ bezpłatnie bogaty-biedny, chory-zdrowy, otrzymuje ten sam dostęp do kultury, do wiedzy i ma szansę poczucia, że nie jest wykluczony z tego współczesnego świata (…) – Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki.

Zgodnie z tą ideą współczesne biblioteki to nie tylko wypożyczalnie książek, ale także ośrodki wymiany myśli i poglądów otwarte dla wszystkich i na wszystkich, dlatego 3 grudnia w czytelni Biblioteki Publicznej Gminy Kłobuck odbyła się prezentacja dotycząca kary śmierci i jej zasadności.

Magdalena Małyska, studentka wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, a jednocześnie inicjatorka spotkania, wyjaśniła termin „kara śmierci”, przedstawiła jej zastosowanie na całym świecie na przestrzeni dziejów od czasów starożytnych do współczesności, a także w systemach religijnych. Odbiorcy dowiedzieli się także, w jaki sposób wykonywało się lub wykonuje ten ostateczny rodzaj kary, a także poznali najczęstsze argumenty zarówno przeciwników, jak

i zwolenników kary śmierci. Na koniec wypełniono ankiety, które zostaną wykorzystane do pracy licencjackiej pani Magdaleny.

Wydawać by się mogło, że w sobotnie popołudnie niewielu będzie chętnych, by zmierzyć się z tak trudnym tematem, jednak frekwencja wskazuje, że tego rodzaju zagadnienia nie są tabu, i ze chcemy o nich rozmawiać.

Kinga Syguda

15369777_1375042572530163_1842395823_o

Miejska TV