Pierwszy taki orszak w historii Kłobucka

Do Kłobucka zawitają największe jasełka świata. Orszak Trzech Króli odbędzie się już w najbliższy piątek. Wyruszy z Rynku im Jana Pawła II już o 14.00.

Tego w stolicy powiatu kłobuckiego jeszcze nie było. Skąd hasło, że to ”największe jasełka świata”? Stąd, że kolorowe orszaki przejdą w aż 515. miejscowościach w całej Polsce. Pomysł ten jest realizowany w naszym kraju od lat. Do Kłobucka trafi z inicjatywy Katarzyny Dąbrowskiej, nauczycielki tutejszego gimnazjum. Jej mąż Artur Dąbrowski przyznaje, że już w roku ubiegłym chcieli zrealizować taką paradę, jednak czas im na to nie pozwolił. Tym razem już nic nie stało na przeszkodzie, by zorganizować orszak. W akcję mocno zaangażował się burmistrz Kłobucka, Jerzy Zakrzewski.
– Staramy się upiększać nasze miasto pod każdym względem, co znajduje swój wyraz w licznych świątecznych ozdobach. Orszak to wydarzenie o charakterze duchowym. Liczę na to, że uczestnictwo w nim przyczyni się do jeszcze głębszej integracji naszego środowiska – zaznacza burmistrz Zakrzewski.

Każdy kto pojawi się na wydarzeniu, otrzyma papierową koronę, pamiątkową chorągiewkę, a także śpiewnik z kolędami. Korowód ma przejść pod pomnik Matki Polki, a następnie wróci tam, gdzie wystartował, czyli na kłobucki rynek. Tam odbędzie się koncert kolęd, podczas którego wystąpią przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum oraz lokalne zespoły.

Niech nikogo nie zraża niska temperatura. Organizatorzy pomyśleli o tym, że mamy zimę i w związku z tym na rynku umiejscowione zostaną koksowniki, przy których każdy będzie mógł się ogrzać. Nie zabraknie także darmowej gorącej kawy i herbaty, czy też pajdy chleba ze smalcem. Na deser chętni będą mogli posilić się słodkim ciastem.
Tu nie chodzi tylko o sam wymiar religijny, który jest oczywiście niezwykle ważny, ale też integrację rodzin, lokalnej społeczności. Jest fajnie rozpisany scenariusz, odbędzie się wspólne kolędowanie. Każdy może spędzić ten czas niezwykle miło. To naprawdę wyjątkowe wydarzenie – mówi Artur Dąbrowski.

O 17.00 w Miejskim Ośrodku Kultury odbędzie się ”Pastorałka” wg Leona Schillera. Wystąpią w niej członkowie Grupy Teatralnej AMOK, a także Zespół Pieśni i Tańca “Ziemia Kłobucka”, Szkoła Tańca MK Dance, Mateusz Szkop – AKUKU! Bębny Częstochowa oraz wiele innych osób które zaangażowały się w to przedstawienie.
Orszak organizuje Gmina Kłobuck, Miejski Ośrodek Kultury im. Władysława Sebyły, Gimnazjum im. Jana Pawła II,  Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej, oraz Kłobuckie Koło Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta.

Piątek w Kłobucku zapowiada się więc niezwykle interesująco. Lokalna społeczność robi co może, by ta uliczna parada była wyjątkowa. Przedstawienie stworzą rodziny, szkoły, nauczyciele, lokalni włodarze i wszyscy Ci, którzy pojawią się tego dnia na rynku. Przypominamy, że każdy kto ma taką możliwość może przebrać się za jasełkowe postaci. Podczas orszaku przeprowadzona zostanie kwesta publiczna ”Pokoloruj Nasz Orszak”. Zebrane pieniądze przeznaczone będą na organizację przemarszu w przyszłym roku.

Warto także nadmienić, że w sobotę o 15.30 w MOK-u odbędzie się kolędowanie z Antkiem Smykiewiczem. W niedzielę zaś o 17.00, również w ośrodku kultury znów zostanie wystawiona ”Pastorałka”.
Zachęcamy do udziału we wszystkich tych wydarzeniach.

Sebastian Zielonka
zielonka@miejska.info.pl

Program wydarzenia:

15800569_1290130517692507_8531929159750667083_o-1

 

15800073_1826046990997026_2521874950070817628_o

Miejska TV