Mimo mrozu Orszak w Kłobucku się udał

Temperatura nie rozpieszczała ani organizatorów wydarzenia, ani mieszkańców, którzy pojawili się w piątkowe popołudnie na kłobuckim rynku. Za nami pierwszy Orszak Trzech Króli, który okazał się sukcesem.

Orszak po raz pierwszy przemaszerował ulicami Kłobucka. To największe jasełka świata, gdyż w tym roku odbywały się w aż 515 miejscowościach w całej Polsce. Do stolicy naszego powiatu zawitał z inicjatywy Katarzyny Dąbrowskiej. Oczywiście w organizację mocno zaangażował się jej mąż, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, Artur Dąbrowski. O to skąd wziął się ten pomysł, zapytaliśmy samej inicjatorki.
Od kilku lat jeździliśmy z mężem i dziećmi do Częstochowy na Jasną Górę, by brać udział w Orszaku i to tam zrodziło się pragnienie, by zrobić to również w Kłobucku. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że się udało – przyznaje zmarznięta, ale i zadowolona, Katarzyna Dąbrowska.

Faktem jest, że jedynie pogoda nie dopisała. Przez cały dzień w Kłobucku panował siarczysty, kilkunastostopniowy mróz. Dlaczego warto było się podjąć organizacji tego wydarzenia? Burmistrz Jerzy Zakrzewski uważa, że argumentów ”za” było sporo.
Choćby z prostej przyczyny, by się spotkać, żeby pokazać społeczeństwu, że możemy się dobrze bawić. Sam mój strój budzi fajne i pozytywne emocje wśród mieszkańców, ludzie widzą, że można mieć dystans do siebie. Nie dajmy się zwariować. Żyjemy razem w tym mieście. Próbujmy się integrować, niekoniecznie musimy rozmawiać o polityce. Jest świetna atmosfera. Była to oddolna inicjatywa. Jako miasto siłą rzeczy włączyliśmy się w to, bo trzeba było pomóc. Mamy służby, mamy ludzi, mamy szkoły, nauczycieli. Ludzie przyrządzili ciasta, przygotowali przedstawienia, pastorałki, wspólne kolędowanie. Mimo tego mrozu, to wszystko spowodowało bardzo ciepłą atmosferę. – mówi Zakrzewski.

Katarzyna Dąbrowska nie kryła radości z tego, że dopisała frekwencja. Różne mogły być wyobrażenia tego jak potoczy się orszak. Rzeczywistość zadowoliła wszystkich organizatorów.
Kiedy zobaczyłam ze sceny tłum kolędujących ludzi w koronach, to już wiedziałam, że było warto działać. Jedynie pogoda nas nie oszczędzała. W przyszłym roku z pewnością będzie pole do ulepszenia wydarzenia. Proszę wybaczyć jeśli coś nie wyszło. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowania. Orszak jednoczy całą społeczność lokalną, pokazuje, że możemy się wszyscy spotkać i jak ważna jest tradycja kolędowania – dodała Dąbrowska.

Zanim wyruszył Orszak Trzech Króli, w kłobuckich parafiach odbyły się Msze Święte. Warto nadmienić, że za owych króli przebrali się Jerzy Zakrzewski, Jacek Krakowian i Artur Dąbrowski. Na rynku zgromadziło się blisko półtorej tysiąca osób. Samych koron rozdano ponad tysiąc sztuk. Prócz nich każdy mógł otrzymać darmową naklejkę, chorągiewkę oraz śpiewnik z kolędami. Nie zabrakło także darmowej kawy, herbaty, czy pajdy chleba ze smalcem. Czymś nowym były koksowniki, przy których każdy mógł się ogrzać.
Po przemarszu odbyło się wspólne kolędowanie. Całość poprowadziła Katarzyna Dąbrowska wraz z mężem, a na scenie pojawili się m.in. przedszkolaki oraz uczniowie lokalnych szkół, którzy po kolei przedstawiali przygotowane przez siebie utwory. Oczywiście wystąpili także uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II, które było jednym z organizatorów wydarzenia.
Wiele wskazuje na to, że Orszak na stałe wpisze się w zimowy krajobraz miasta i co roku zagości na ulicach właśnie 6 stycznia.
Skoro nazwaliśmy go pierwszym, to siłą rzeczy będzie następny. Ludzie, którzy przyszli tak licznie mimo dużego mrozu, wręcz zobowiązali nas do tego, że musimy organizować to wydarzenie cyklicznie, choćby dla nich. Mnóstwo osób zaangażowało się w wydarzenie. Warto to powtórzyć. Może jakieś drobne mankamenty się pojawiły. Mam nadzieję, że może uda się nam wygrać wielbłąda na następny Orszak. To byłaby atrakcja! – mówi na zakończenie Zakrzewski.

Na orszaku obecni byli także senator Ryszard Majer i poseł Andrzej Gawron. Po kolędowaniu w centrum Kłobucka, w MOK-u wystawiono misterium ludowe Pastorałka wg Leona Schillera, które przygotowała m.in. Grupa Teatralna AMOK oraz Zespół Pieśni i Tańca ”Ziemia Kłobucka”.

Sebastian Zielonka
zielonka@miejska.info.pl

15844704_886906708116071_7496492518271684192_o

15874980_886910068115735_3265019131585480800_o

15896098_886910268115715_4648730332036496703_o

15896128_886907571449318_4345449174767765941_o

Miejska TV