Profesor Ziejka w Kłobucku

Nieczęsto miastom pokroju Kłobucka zdarza się gościć znakomitości ze świata nauki. Co w takim razie ma w sobie Kłobuck, że przynajmniej kilka razy w roku można tutaj wysłuchać wykładów największych polskich umysłów?

Odpowiedź jest prosta: Kłobuck ma w sobie dwa elementy, które dbają, żeby w świecie pełnym rozrywki i kolorowych światełek, znalazła się ta odrobina miejsca na uniwersytecki przekaz. Tymi elementami od lat są Ponadregionalne Stowarzyszenie Edukacyjne „Wieniawa” oraz Zespół Szkół nr 2. ”Wieniawa” stale współpracuje z uczelniami wyższymi w całym kraju, szkoła natomiast, jako jedna z raptem kilku placówek w Polsce, może pochwalić się patronatem Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dzięki wspólnym wysiłkom Kłobuck odwiedził ostatnio profesor Franciszek Ziejka, wybitny historyk literatury, wieloletni rektor krakowskiego uniwersytetu. W Miejskim Ośrodku Kultury dał wykład na temat podróży Henryka Sienkiewicza. Jak to on, mówił ze swadą, wplatając w swoją wypowiedź dziesiątki anegdot i ciekawostek. Kto znalazł czas i chęci, mógł wysłuchać go nieodpłatnie. Dyrekcja „Dwójki” zadbała, aby wieść o wykładzie profesora Ziejki dotarła do pozostałych szkół ponadgimnazjalnych w naszym powiecie, z zaproszenia skorzystało także kłobuckie Gimnazjum.

Zanim jednak profesor pojawił się w MOK, tradycyjnie już czekało na niego śniadanie w gościnnych murach szkoły przy 3 Maja. To taki sympatyczny niepisany zwyczaj – prelegent zawsze może liczyć na poranny poczęstunek, przygotowany przez uczniów technikum. To także chwila na miłą pogawędkę i wpis do pamiątkowej księgi. Nie inaczej było w przypadku profesora Ziejki, który już po raz kolejny opuszczał Kłobuck z, jak mówił, jak najlepszymi wrażeniami.

Oprócz profesora Franciszka Ziejki, dzięki współpracy „Wieniawy” i ZS nr 2, w ostatnim czasie miasto odwiedzili także między innymi profesorowie Jerzy Vetulani, Andrzej Chwalba czy Jerzy Wyrozumski.

Milena Kościelniak

1

3

4

Miejska TV