Dni otwarte w Zespole Szkół nr 1 w Kłobucku

Uczniowie trzecich klas gimnazjów w naszym powiecie, staną niedługo przed ważnym wyborem. Każdy z nich już teraz musi zadać sobie pytanie: gdzie kontynuować swoją edukację? Na to pytanie w dużym stopniu pomogły odpowiedzieć Dni Otwarte w Zespole Szkół nr 1 im. Jana Kilińskiego w Kłobucku.

3 i 4 lutego szkoła, która mieści się na ulicy Zamkowej, była otwarta dla wszystkich, a zwłaszcza dla uczniów gimnazjów z okolic. Młodzież, która na co dzień uczęszcza do zespołu szkół, w znakomity sposób przygotowała się do tego, by jak najlepiej zaprezentować ofertę placówki. Efekt ich pracy pokazał, że kreatywność to mocna strona naszej młodzieży. Nad całością wykonywanych zadań, lekcji, czy projektów czuwała dyrekcja ZS, nauczyciele i panie pedagog. Szkołę w dwa dni odwiedziło blisko pół tysiąca gimnazjalistów.
Promocja dotyczyła wszystkich kierunków i typów kształcenia. Największym zainteresowaniem po raz kolejny cieszył się profil ogólnopolicyjny. Interesująco wygląda tutejsze liceum ogólnokształcące, w którym prócz wspomnianego profilu, funkcjonuje także profil strażacki, humanistyczny, politechniczny i biologiczno-chemiczny. W szkole mogą się kształcić także przyszli technicy budowlańcy, ekonomiści, informatycy, logistycy, mechanicy, czy fryzjerzy. Ciekawy wydaje się być także kierunek ”Technik Cyfrowych Procesów Graficznych”, czy ”Technik żywienia i Usług Gastronomicznych”. Przez lata w Polsce mocniej kładziono nacisk na zdobywanie wyższego wykształcenia, a w zapomnienie poszły tzw. ”Zawodówki”. Na szczęście trend ten się mocno zmienia i coraz więcej osób jest zainteresowanych zasadniczą szkołą zawodową. W kłobuckiej placówce można nauczyć się zawodu kucharza, ślusarza, mechanika pojazdów samochodowych, a także montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.
Dlaczego wybrać akurat Zespół Szkół nr 1? Zapytaliśmy o to jednego z pedagogów, Artura Dąbrowskiego.
Powodów przemawiających za tym wyborem jest wiele. Oczywiście nie sposób omówić tutaj wszystkie. Zatrzymajmy się na kilku: podmiotowe traktowanie ucznia, doskonałe zaplecze techniczne, możliwość realizacji praktyk w Grecji, Francji, Włoszech. Do tego szeroki wachlarz wymian międzynarodowych (Włochy, Niemcy, Ukraina, Francja). Młodzież pomaga w realizacji programów radiowych i odnosi sukcesy w wielu dyscyplinach sportowych, natomiast to, co “wyczyniają” nasi kucharze, zaskakuje wszystkich, którzy nie tylko przy okazji Dni Otwartych, mają okazję zawitać do naszej placówki – mówi Dąbrowski.

Artur Dąbrowski zaznacza także, że uczeń w tej szkole czuje się bezpiecznie. Organizowane przez pedagogów zajęcia integracyjne i profilaktyczne promują także zdrowy styl życia. W placówce funkcjonuje również drużyna harcerska, w działania której chętnie włączają się uczniowie.
Nadzieją napawa fakt, że duża ilość młodzieży jest już zdecydowana na skorzystanie z naszej oferty – dodaje Dąbrowski.

Sam jestem absolwentem owej szkoły i mam o niej jak najlepsze zdanie. Nie jest to jedyne dobre miejsce do kontynuowania edukacji w powiecie kłobuckim. Gimnazjalistom polecam, by przyjrzeli się ofercie wszystkich szkół, które znajdują się w naszym powiecie zanim podejmą pochopną decyzję o uczęszczaniu do jednej z częstochowskich placówek. Większe miasto wcale nie oznacza wyższego poziomu nauczania.

Sebastian Zielonka
zielonka@miejska.info.pl

Fot.: Weronika Kobis

[srizonfbalbum id=3]

 

 

Miejska TV