W Kłobucku oddano hołd Żołnierzom Wyklętym

Na 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W niedzielę po raz kolejny odbył się w Kłobucku bieg “Tropem wilczym”. Taki hołd oddano żołnierzom w blisko 240 miejscowościach w Polsce.

Przypomnijmy, że “Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” to projekt biegowo edukacyjny, który ma na celu oddanie hołdu naszym bohaterom. Właśnie mianem bohaterów należy określać żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, które działało w latach 1944 – 1963. Stawiali oni opór sowietyzacji i podporządkowywaniu Polski ZSRR. Zapłacili za to ogromną cenę. Często tą ceną było życie, choć największymi konsekwencjami z jakimi mieli się spotkać, to zapomnienie. Na szczęście między innymi dzięki takim inicjatywom jak ta, która po raz kolejny została podjęta w Kłobucku, pamięć o nich nie ginie.
Organizatorem biegu była Fundacja Wolność i Demokracja, a lokalnym przedstawicielem Zespół Szkół nr 3 w Kłobucku oraz Niezależna Grupa Biegowa działająca w naszym mieście. Wszystko rozpoczęło się o godzinie 12.00 na kłobuckim rynku. Startujący zostali przywitani przez lokalnego koordynatora, Piotra Witkowskiego. Na wydarzeniu nie zabrakło lokalnych oficjeli, a byli wśród nich: starosta Kłobucka Henryk Kiepura, burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski, sekretarz Gminy Kłobuck Magdalena Kasprzak, komendant Powiatowy Policji w Kłobucku mł.insp. Dariusz Atłasik, komendant PPSP w Kłobucku bryg. mgr Zbigniew Desperak.
W tym roku w biegu, który swoją metę miał na ul. Zakrzewskiej przed przejazdem kolejowym, uczestniczyło ponad 200 zawodników. Wyznaczona trasa wyniosła dokładnie 1963 metry. Dlaczego akurat taka długość? To nawiązanie do daty śmierci Józefa Franczaka, ps. Lalek – ostatniego “Żołnierza Wyklętego”, który zginął 21 października 1963 roku. Przy tej okazji warto wspomnieć o tym, że już 10 marca swoją premierę w kinach będzie miał “Wyklęty”, który jest w dużym stopniu zainspirowany właśnie Jego historią.
Po sportowej rywalizacji przyszedł czas na wspólne ognisko oraz ciepły poczęstunek, który serwowano na placu Nadleśnictwa Kłobuck. Wręczono tam również nagrody dla najlepszych biegaczy. Wszystkim organizatorom wydarzenia należą się wielkie słowa uznania.
Przypomnijmy, że nazwa “Tropem Wilczym” została zaczerpnięta z wiersza Zbigniewa Herberta “Wilki”.

Sebastian Zielonka
zielonka@miejska.info.pl

“Wilki”
Ponieważ żyli prawem wilka
historia o nich głucho milczy
pozostał po nich w kopnym śniegu
żółtawy mocz i ten ślad wilczy

Zbigniew Herbert

WYNIKI BIEGU
Dziewczęta do 12 lat
1. Jagielska Nadia
2. Mazik Antonina
3. Leszczyńska Dominika
4. Mięsowska Laura

Dziewczęta 13-16 lat
1. Pyrak Julia
2. Gancarek Zuzanna
3. Pyrak Amelia
4. Pelikan Oliwia

Kobiety
1. Ząbkiewicz Anna
2. Dziubała Karolina
3. Jagielska Magdalena
4. Kuc Julia

Chłopcy do 12 lat
1. Krótki Szymon
2. Bejm Marcel
3. Walczak Jakub
4. Drewniak Dariusz

Chłopcy 13 – 16 lat
1. Wieczorek Jakub
2. Bajor Krystian
3. Prokopenko Krzysztof
4. Kokot Jakub

Mężczyźni
1. Pwełczak Mateusz
2. Nowak Piotr
3. Ściebura Mariusz
4. Luto Bartosz

[srizonfbalbum id=6]

Miejska TV