W niedzielę 5 marca, w Gminie Panki odbędzie się referendum w sprawie odwołania tamtejszego wójta, Bogdana Praskiego. Jedni argumentują, że warto wziąć w nim udział, a drudzy przekonują, by tego dnia zostać w domu. Ciekawe, że o owym referendum wypowiedział się także Paweł Kukiz.
Pozycja Bogdana Praskiego w Pankach wydawała się niepodważalna. Wszystko zmieniło się wraz z upublicznieniem problematycznego nagrania wideo, w którym główną rolę miał odegrać wójt. O kontrowersyjnym materiale wideo powiedziano już wystarczająco dużo nie tylko w powiecie kłobuckim, ale i w całej Polsce. Wystarczy wspomnieć, że do sprawy przylgnął przydomek ”sex afery”, a delikatniej określa się ją jako ”aferę obyczajową”.
Później nad głową Praskiego zebrały się kolejne czarne chmury, a ich efektem finalnym jest referendum, do jakiego doprowadzili jego inicjatorzy, którym udało się zebrać odpowiednią ilość podpisów, by referendum zorganizować.
Będą w nim zawarte dwa pytania – jedno dotyczy odwołania wójta, a drugie odwołania rady gminy.
Poseł na Sejm Rzeczypospolitej, Tomasz Jaskóła, udostępnił na swoim profilu nagranie, na którym to do udziału w referendum przekonuje… Paweł Kukiz.
– Szanowni mieszkańcy Gminy Panki, nie mnie oceniać Waszego wójta. (…) Ale jeśli macie jakieś wątpliwości co do jego osoby, to skorzystajcie z możliwości wypowiedzenia się w drodze referendum – mówił Kukiz.
Lider Ruchu Kukiz’15 polecił także mieszkańcom gminy, by nie słuchali tych, którzy zniechęcają do udziału w tym wydarzeniu. Skwitował to sugestią, że skoro nie chcą by mieszkańcy wypoiedzieli się na tematy ich dotyczące, to być może pewne osoby mogą mieć coś na sumieniu.
– Pamiętajcie, że referendum jest to jedyna możliwość wypowiedzenia się obywateli, jedyny instrument nacisku na władzę, bo oprócz tego co zostaje? Kilofy i widły. Z tego raczej nie korzystajmy, zachowujmy się jak cywilizowani ludzie. Idziemy do urn referendalnych i wypowiadamy się na temat naszych włodarzy – dodał na zakończenie Kukiz.
Sam poseł Jaskóła objechał samochodem Gminę Panki dwukrotnie, a do udziału w referendum przekonywał mieszkańców przez megafon.
– To Wy macie prawo decydować, to Wy jesteście obywatelami! Referendum jest świętym prawem obywatela – zaznaczał Jaskóła.
Dodał także między innymi, że kompromitacją jest wrzucanie do skrzynek ulotek zniechęcających ludzi do udziału w referendum.
Lokale wyborcze w Gminie Panki otwarte będą od godziny 7.00 do 21.00. Nie da się ukryć, że referendum w naszym kraju nie jest zbyt ”modne”, a szkoda. Największym jego problemem jest zwykle frekwencja. Otóż zgodnie z prawem, głosowanie będzie ważne wtedy, gdy do urn pójdzie minimum 3/5 liczby osób, które brały udział w wyborze danego organu (w tym przypadku wystarczy ok. 34 proc. mieszkańców). Dotychczasowe statystyki pokazują, że przekonanie ludzi do udziału w referendum to niezwykle trudna sztuka. W kadencji 2014 – 2018 przeprowadzono już 34 próby odwołania władz. Ile z nich okazało się skutecznych? Zaledwie trzy. Czy do Chrzanowa, Trzebiatowa i Sulmierzyc dołączą także Panki? Odpowiedź na to pytanie poznamy już wkrótce.
Sebastian Zielonka
zielonka@miejska.info.pl
Referendum w liczbach:
• 5090 – mieszkańców liczy gmina Panki
• 4169 – mieszkańców jest uprawnionych do głosowania w gminie Panki
• 2337 – Kart Ważnych złożono w wyborach samorządowych w 2014 roku w gminie Panki
• 1402 – wyborców musi oddać głos by spełnić warunek 3/5 liczby osób, które brały udział w wyborze danego organu.
• 417 – podpisów stanowi minimum na koniec II kwartału, by odbyło się referendum (10%)