Czy wójt Panek zostanie odwołany? Referendum już w niedzielę

W niedzielę 5 marca, w Gminie Panki odbędzie się referendum w sprawie odwołania tamtejszego wójta, Bogdana Praskiego. Jedni argumentują, że warto wziąć w nim udział, a drudzy przekonują, by tego dnia zostać w domu. Ciekawe, że o owym referendum wypowiedział się także Paweł Kukiz.

Pozycja Bogdana Praskiego w Pankach wydawała się niepodważalna. Wszystko zmieniło się wraz z upublicznieniem problematycznego nagrania wideo, w którym główną rolę miał odegrać wójt. O kontrowersyjnym materiale wideo powiedziano już wystarczająco dużo nie tylko w powiecie kłobuckim, ale i w całej Polsce. Wystarczy wspomnieć, że do sprawy przylgnął przydomek ”sex afery”, a delikatniej określa się ją jako ”aferę obyczajową”.
Później nad głową Praskiego zebrały się kolejne czarne chmury, a ich efektem finalnym jest referendum, do jakiego doprowadzili jego inicjatorzy, którym udało się zebrać odpowiednią ilość podpisów, by referendum zorganizować.
Będą w nim zawarte dwa pytania – jedno dotyczy odwołania wójta, a drugie odwołania rady gminy.

Poseł na Sejm Rzeczypospolitej, Tomasz Jaskóła, udostępnił na swoim profilu nagranie, na którym to do udziału w referendum przekonuje… Paweł Kukiz.
Szanowni mieszkańcy Gminy Panki, nie mnie oceniać Waszego wójta. (…) Ale jeśli macie jakieś wątpliwości co do jego osoby, to skorzystajcie z możliwości wypowiedzenia się w drodze referendum – mówił Kukiz.
Lider Ruchu Kukiz’15 polecił także mieszkańcom gminy, by nie słuchali tych, którzy zniechęcają do udziału w tym wydarzeniu. Skwitował to sugestią, że skoro nie chcą by mieszkańcy wypoiedzieli się na tematy ich dotyczące, to być może pewne osoby mogą mieć coś na sumieniu.
Pamiętajcie, że referendum jest to jedyna możliwość wypowiedzenia się obywateli, jedyny instrument nacisku na władzę, bo oprócz tego co zostaje? Kilofy i widły. Z tego raczej nie korzystajmy, zachowujmy się jak cywilizowani ludzie. Idziemy do urn referendalnych i wypowiadamy się na temat naszych włodarzy – dodał na zakończenie Kukiz.

Sam poseł Jaskóła objechał samochodem Gminę Panki dwukrotnie, a do udziału w referendum przekonywał mieszkańców przez megafon.
To Wy macie prawo decydować, to Wy jesteście obywatelami! Referendum jest świętym prawem obywatela – zaznaczał Jaskóła.
Dodał także między innymi, że kompromitacją jest wrzucanie do skrzynek ulotek zniechęcających ludzi do udziału w referendum.

Lokale wyborcze w Gminie Panki otwarte będą od godziny 7.00 do 21.00. Nie da się ukryć, że referendum w naszym kraju nie jest zbyt ”modne”, a szkoda. Największym jego problemem jest zwykle frekwencja. Otóż zgodnie z prawem, głosowanie będzie ważne wtedy, gdy do urn pójdzie minimum 3/5 liczby osób, które brały udział w wyborze danego organu (w tym przypadku wystarczy ok. 34 proc. mieszkańców). Dotychczasowe statystyki pokazują, że przekonanie ludzi do udziału w referendum to niezwykle trudna sztuka. W kadencji 2014 – 2018 przeprowadzono już 34 próby odwołania władz. Ile z nich okazało się skutecznych? Zaledwie trzy. Czy do Chrzanowa, Trzebiatowa i Sulmierzyc dołączą także Panki? Odpowiedź na to pytanie poznamy już wkrótce.

Sebastian Zielonka
zielonka@miejska.info.pl

Referendum w liczbach:
• 5090 – mieszkańców liczy gmina Panki
• 4169 – mieszkańców jest uprawnionych do głosowania w gminie Panki
• 2337 – Kart Ważnych złożono w wyborach samorządowych w 2014 roku w gminie Panki
• 1402 – wyborców musi oddać głos by spełnić warunek 3/5 liczby osób, które brały udział w wyborze danego organu.
• 417 – podpisów stanowi minimum na koniec II kwartału, by odbyło się referendum (10%)

Miejska TV