Znany w Kłobucku Władysław S. aresztowany. Wyłudził ponad 6 milionów zł pożyczek?

Na paskach serwisów informacyjnych w całej Polsce pojawiła się informacja o zatrzymaniu Władysława S. Były poseł został aresztowany na trzy miesiące. Prokuratura ogłosiła temu rolniczemu działaczowi zarzuty, które są związane ze śledztwem dotyczącym działalności SKOK w Wołominie. Przypomnijmy, że w przeszłości był także radnym powiatu kłobuckiego.

O Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej w Wołominie, a raczej o kredytach tam wyłudzanych zrobił się głośno w 2015 roku. Trudno było wtedy przypuszczać, że w sprawie pojawi się wątek kłobucki.
Były poseł, który mandat uzyskał w dużym stopniu dzięki głosom mieszkańców naszego powiatu, znany działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego, został aresztowany na 3 miesiące. Prokuratura, ogłosiła temu rolniczemu związkowcowi aż sześć zarzutów. Łączna kwota pożyczek wyłudzonych ze SKOK Wołomin z udziałem Władysława S. wynosi 6.1 miliona zł. Łączna kwota przyjętych, pochodzących z przestępstwa środków, przeznaczonych na finansowanie spółki, w której podejrzany posiadał udziały, wynosi ponad 10 milionów zł. Takie informacje przekazał mediom w piątek rzecznik prokuratury Łukasz Łapczyński.

Jakie zarzuty dotyczą Władysława S.? Miał on uzyskać za przyzwoleniem osób, które zarządzają mieniem SKOK Wołomin dwóch pożyczek na mieszkania. Jedną na kwotę 2,1 mln. zł, a drugą na 1 mln. zł. Wszystko to w oparciu o poświadczające nieprawdę, nierzetelne dokumenty, które miały istotny wpływ na podjęcie decyzji o przyznaniu mu kredytu.
Podejrzanemu zarzuca się również uzyskanie dla siebie trzech kredytów, podobnie jak wcześniej także opartych o nierzetelne dokumenty. Każdy w wysokości 1 mln zł, na trzy podstawione osoby tzw. słupy. Zarzuty zawierają też przyjęcie środków pieniężnych dla spółki, w której podejrzany posiadał udziały, w kwocie… 4,4 mln zł, które pochodziły z czynu zabronionego. Wszystko po to, by udaremnić stwierdzenie ich przestępczego pochodzenia. Mówiąc krótko, chodzi o tzw. pranie brudnych pieniędzy.

Prokurator Łapczyński dodał, że na podstawie zgromadzonego w tej sprawie materiału dowodowego ustalono, że podejrzany działał “wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, w tym członkami zarządu SKOK Wołomin”, wobec których prowadzone jest odrębne postępowanie przez Prokuraturę Okręgową w Gorzowie Wielkopolskim. Wszystkie te osoby miały działać w ramach ”zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw”.

Ciekawe, że na poczet grożących Władysławowi S. kar, na jego mieniu dokonano zabezpieczenia majątkowego na kwotę ponad… 10 milionów złotych. 

Przypomnijmy, że Władysław S. mimo że urodził się w Piasecznie, jest bardzo mocno związany z Kłobuckiem. Do tej pory pojawiał się na wielu uroczystościach i obchodach w naszym powiecie. Od 1998 roku do 2006 r. pełnił funkcję radnego naszego powiatu. W 2010 roku, po śmierci jednego z radnych, znów wszedł do rady powiatu, gdzie objął funkcję przewodniczącego.
Ciekawostką w jego bogatym życiorysie jest także to, że w 1999 roku został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski.

Sebastian Zielonka
zielonka@miejska.info.pl

Miejska TV