Szkoła im. ks Jana Długosza w Kłobucku otwarta na nowych uczniów

W Zespole Szkół nr 2 im. Ks. Jana Długosza w Kłobucku odbyły się dni otwarte. Placówka pokazała swoje atuty, których jej nie brakuje. Najmocniejszą stroną szkoły wydaje się szeroka oferta dla tych, którzy chcą nauczyć się konkretnego zawodu.

Uczniowie oraz nauczyciele przygotowujący dni otwarte stanęli na wysokości zadania. W niemal każdej z klas działo się coś interesującego.
Były to choćby zagadki optyczne, matematyczne, nie zabrakło kawiarenek językowych. W jednej z sal trwały warsztaty fryzjerskie, a w innej, uczniowie kierunków gastronomicznych przygotowywali pyszne jedzenie. Inne pomieszczenie zaadaptowano na kawiarnię, w której można było napić się herbaty, kawy, oraz zjeść coś smacznego.

Podczas dni otwartych w ciągu dwóch dni przez placówkę przewinęło się wielu uczniów. O atutach szkoły rozmawialiśmy z dyrektor Elżbietą Sławutą. Przypomniała nam o tym że już od 1 września 2017 roku wdrażana jest reforma oświatowa. Zamiast zasadniczej szkoły zawodowej będzie funkcjonowała szkoła branżowa I stopnia.
Mamy bardzo ciekawą ofertę zawodów, praktycznie nieograniczoną. Wszystkie zawody zgodnie z odpowiednią klasyfikacją, mogą być w naszym zespole szkół nauczane – mówi Elżbieta Sławuta.

Młodzież kształci się tam w systemie dualnym, tym systemie, o którym mówi się w Polsce od kilu lat. To wzór niemiecki zdobywania wykształcenia zawodowego.
Polega to na tym, że uczeń szkoły branżowej będzie odbywał naukę teoretyczną w Zespole Szkół, ewentualnie zostanie skierowany na kursy do ośrodków dokształcania zawodowego np. w Kluczborku, Gliwicach, czy Zielonej Górze. Poza tym trzeba wiedzieć, że każdy uczeń będzie miał zajęcia praktyczne przez 3 dni w tygodniu w rzeczywistych warunkach pracy. Uczniowie szkoły zawodowej mają status młodocianego pracownika. Zatem to bardzo korzystne, gdyż uczeń zdobywa zawód u boku Mistrza, jest otoczony odpowiednią opieką, zaopatrzony w narzędzia, a przede wszystkim poznaje pracę od podszewki – argumentuje Sławuta.

Szkoła posiada także wiele certyfikatów. Uczniowie, którzy kończą Zespół Szkół im. Ks. Jana Długosza, znajdują zatrudnienie na rynku pracy. Placówka przygotowuje także osoby do tego, by rozpoczynały działalności gospodarcze w tzw. inkubatorze przedsiębiorczości. Absolwenci szkoły najczęściej otwierają firmy związane z fryzjerstwem, mechaniką pojazdów samochodowych, stolarstwem, ciesielką, czy elektryką.
Wskaźnik zdawalności egzaminu czeladniczego mamy na poziomie 96 procent. Technik handlowiec sprzedawca, to od lat 100 proc. Kucharz, czy technik żywienia troszkę mniej, ale nie mniej niż 80 proc. Plasujemy się w czołówce szkół w Województwie Śląskim jeśli chodzi o zdawalność egzaminów zawodowych – dodaje pani dyrektor.

Szkoła współpracuje także z wieloma przedsiębiorstwami. Placówka posiada odpowiednio wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną. Obiekt od lat zmienia się na lepsze. Otwarto tam boisko wielofunkcyjne, na placu znajduje się siłownia napowietrzna. Powstały odpowiednie pracownie. Świetnie wyposażona jest choćby ta, dla przyszłych fryzjerów. Technicy żywienia, czy kucharze, również mają spore pole do popisu.
Trzeba przyznać, że w trakcie dni otwartych atmosfera w szkole była fenomenalna, a uczniowie bardzo przyjaźnie nastawieni, otwarci. Widać też również było po nich coś co w życiu potrafi być prawdziwym motorem napędowym w życiu, czyli pasję.
– Szkoła gabarytowo jest mała ale ma wielkie serce – powiedziała na zakończenie naszej rozmowy dyrektor Sławuta.

Sebastian Zielonka
zielonka@miejska.info.pl

 

i00481 (Copy)

i00460 (Copy)

i00459 (Copy)

i00530 (Copy) (Copy)

i00526 (Copy) (Copy)

i00525 (Copy) (Copy)

i00524 (Copy) (Copy)

i00523 (Copy) (Copy)

i00521 (Copy) (Copy)

i00517 (Copy)

i00516 (Copy)

i00515 (Copy)

i00513 (Copy)

i00512 (Copy)

i00510 (Copy)

i00509 (Copy)

i00497 (Copy)

i00489 (Copy)

i00488 (Copy)

i00487 (Copy)

i00486 (Copy)

i00547 (Copy) (Copy)

i00497 (Copy)

Miejska TV