”Jestem ze Skorupki” – Dni Otwarte w Zespole Szkół nr 3

W Zespole Szkół nr 3 im. Kazimierza Kosińskiego w Kłobucku odbyły się kolejne dni otwarte. Podczas ich trwania, uczniowie oraz pedagodzy pokazali mocne strony placówki.

Uczniowie trzecich klas gimnazjów staną już wkrótce przed ważnym wyborem. W końcu decyzja o tym gdzie najlepiej kontynuować swoją edukację nie należy do najłatwiejszych, a waga takiej decyzji jest spora. Młodzież wkracza w kolejny, niezwykle ważny etap swojego życia. Wszystkim gimnazjalistom z bardzo dobrej strony pokazał się Zespół Szkół nr 3. W środowisku placówkę wszyscy kojarzą z nazwy ”Skorupki”, to właśnie przy ulicy Księdza Ignacego Skorupki jest zlokalizowana.
Chcemy, żeby Ci młodzi potencjalni uczniowie zobaczyli na własne oczy jak wygląda szkoła, co proponuje, jakie są profile, jakie mamy wyposażenie sali. Często gimnazjaliści właśnie po dniach otwartych wybierają tą szkołę, a nie inną. Zazwyczaj sama nazwa placówki niewiele mówi, ale już środowisko, uczniowie, atmosfera, to potrafi przekonać – mówi dyrektor Katarzyna Ściebura.
Uczniowie prezentowali pokrótce poszczególne profile. W klasach odbywały się krótkie formy zajęć z przedmiotów humanistycznych, przyrodniczych, czy też tych bardziej ścisłych. Nie zabrakło pokazów doświadczeń z chemii, biologii. Odbywały się także zajęcia z matematyki, języków obcych, z informatyki.

Dyrektor zespołu szkół, zapytaliśmy jakie są największe atuty kierowanej przez nią placówki.
Panuje u nas świetna atmosfera. Na pewno atutem jest kameralność. Wszyscy się znamy i naprawdę możemy na sobie polegać. Młodzież czuje się w szkole bezpiecznie, dobrze. Nie ukrywam, że jako nauczyciele staramy się przygotować jak najlepiej uczniów do matury. Oferujemy dużą ilość godzin w ”rozszerzeniach”. Większą niż minimum, które wynika z podstawy programowej. Kolejnym atutem jest szereg zajęć pozalekcyjnych – argumentuje Ściebura.

Szkoła od lat znana jest z wysokiego poziomu nauczania.
Wiadomo, uczniowie są różni, jedni lepiej sobie radzą, drudzy gorzej. Nadal bardzo dobrze przygotowujemy do matury. Młodzież, która chce coś osiągnąć, ma tutaj takie możliwości. W końcu każdy chce dostać się na jak najlepsze studia – dodaje Ściebura.

Fenomenalnie natomiast wyglądał pokaz klas mundurowych. Na salę gimnastyczną zostały zaproszone wszystkie grupy gimnazjalistów, które akurat przebywały na terenie szkoły. Na sali nie brakowało militarnych stanowisk, przy których można było zobaczyć sprzęt jakim dysponuje placówka. Dr Piotr Witkowski, który na co dzień uczy historii, wiedzy o społeczeństwie oraz edukacji dla bezpieczeństwa, opowiadał przez megafon o klasach mundurowych, których jest koordynatorem. Uczniowie zaś pilnie słuchali, bo opowiadał niezwykle ciekawie. Nagle jeden z uczestników wydarzenia wyciągnął… broń! Przystawił ją do skroni jednej z uczennic i wyszedł na środek sali trzymając mocno swoją ofiarę. Po chwili rozległ się ogromny huk, po czym na salę wkroczyła tzw. grupa szybkiego reagowania! Niemal natychmiast obezwładnili oni napastnika i ”odbili” zakładniczkę. Oczywiście wszystko było elementem pokazowym, jednak zdecydowanie przygotowanym na naprawdę świetnym poziomie. Później uczniowie ubrani w mundury, przedstawili kilka technik jak obezwładnić uzbrojonego przeciwnika.

Czy warto wybrać się właśnie na profil z rozszerzoną historią, WOS-em i geografią? Zapytaliśmy o to Bartosza Sarana, który jest wychowawcą jednej z klas ”mundurowych”.
Oczywiście warto jeśli ktoś jest troszkę ”zbzikowany” na punkcie militariów, czy też ma ochotę kontynuować później swoją karierę w wojsku. Każdy może zebrać takie pierwsze szlify, by później było mu łatwiej – mówi Saran.
W placówce na szkoleniach bywają komandosi z Lublińca. Niedawno takie szkolenie dał człowiek, który wylatuje na misję do Afganistanu. Dotyczyło topografii. Współpracujemy także z ”Orlętami” z Kamyka – dodaje.

ZS nr 3 organizuje ciekawe wyjazdy. Czasem na jednostkę do Lublińca, innym razem odbywają się zajęcia terenowe w Kłobucku i okolicach. Np. nocne wyjścia na teren Zakrzewu. To na pewno ciekawe doświadczenie dla młodych ludzi.
Warto wspomnieć także o kołach zainteresowań prowadzonych w szkole. Są to m.in. zajęcia z samoobrony Krav Maga, koło teatralne ”Hybryda”, radiowęzeł szkolny ”Ćwiarteczka”, czy warsztaty prowadzone przez Annę Migalską, redaktor TVP Katowice. Przyszli adepci dziennikarstwa mogą się wykazać w szkolnym czasopiśmie ”Skorupka”.
”Trójka” pokazała swoje mocne strony i na pewno dała sporo do myślenia wszystkim obecnym na dniach otwartych gimnazjalistom.

Sebastian Zielonka
zielonka@miejska.info.pl

[srizonfbalbum id=7]

Miejska TV