Relikwie w Szkole im. św. Dominika Savio

Publiczne Gimnazjum SPSK oraz Szkoła Podstawowa SPSK im. św. Dominika Savio w Kłobucku obchodziły uroczystości związane z peregrynacją relikwii swojego patrona.

Święty Dominik Savio jest patronem dzieci i młodzieży, ministrantów, matek w stanie błogosławionym oraz małżeństw starających się o potomstwo. Ten wychowanek księdza Jana Bosko przez papieża Piusa XI został nazwany „gigantem ducha”, choć przeżył tylko 14 lat. Już w wieku siedmiu lat, przyjmując sakrament Pierwszej Komunii Świętej, postanowił, że musi zostać świętym i woli „raczej umrzeć, niż zgrzeszyć”. W swoim krótkim życiu potrafił odnaleźć swoją drogę do świętości, która polegała na tym, by być radosnym, sumiennie wykonywać swoje obowiązki i właściwie przeżywać sakramenty i praktyki pobożności.

Kiedy w roku 2009 Szkoła Podstawowa SPSK przyjmowała „małego świętego” za swego patrona, nikomu się nie śniło, że kilka lat później sam święty Dominik, w postaci relikwii, nawiedzi „swoją” szkołę. Stało się możliwe dzięki peregrynacji relikwii w archidiecezji częstochowskiej.

2 marca o godz. 9.30 w kościele św. Marcina, w którym od 1 marca przebywały relikwie świętego, odbyła się uroczysta Msza Święta Odpustowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, w której uczestniczyli uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście. Podczas mszy ksiądz Jacek Gancarek wygłosił kazanie, w którym przybliżył wszystkim postać św. Dominika i jego drogę do świętości i uświadomił zebranym, że każdy z nas powinien odnaleźć własną drogę, prowadzącą do nieba, „bo po co nam droga, która nie prowadzi do Boga”? Na zakończenie mszy wszyscy obecni mieli możliwość ucałowania relikwii.

Po mszy świętej w MOK odbył się Spektakl Teatralny “W poszukiwaniu drogi do nieba” w wykonaniu uczniów SP im. św. Dominika Savio w Kłobucku przygotowany przez panią Martę Nowakowską. Młodzi aktorzy wspaniale odegrali swe role, bawili widzów przybliżając im postać swego patrona.

Kolejnym etapem uroczystości było przyjęcie relikwii i ich adoracja w budynku szkoły przy ul. Witosa 21. Wśród przybyłych gości znaleźli się między innymi wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich pani Violetta Błasiak, Burmistrz Kłobucka pan Jerzy Zakrzewski, przewodnicząca Rady Miejskiej pani Danuta Gosławska, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej pan Józef Batóg, dyrektor ZEAOS pan Jacek Krakowian, radni gminy Kłobuck, przedstawiciele rady sołeckiej dzielnicy Smugi, dyrektorzy szkół podstawowych i przedszkoli z gminy Kłobuck.

Renata Zmysłowska

D. SAvio 12

D. Savio 11.A.

D. Savio 10.A.

D. Savio 4

D. Savio 9A

D. Savio 8.A.

D. Savio 7.A

D. Savio 5

D. Savio 3A

Miejska TV