Pogodowy paraliż! Wielu mieszkańców w powiecie kłobuckim bez prądu i wody!

Według raportu przedstawionego przez Tauron Dystrybucja S.A., w godzinach porannych w powiecie kłobuckim szacunkowo ponad 15 tysięcy osób było pozbawionych dostępu do prądu. Ekstremalne jak na kwiecień warunki pogodowe doprowadziły także do 115 interwencji straży pożarnej w naszej okolicy.

Mimo dość jednoznacznych prognoz pogodowych, chyba nikt nie spodziewał się, takich obrazków jakie od wczoraj widzi każdy z nas. Mocno padający śnieg, fatalne warunki na drogach, połamane drzewa, a to wszystko tuż po świętach Wielkiej Nocy. Trudno znaleźć osobę, która nie przeciera dziś oczu ze zdumienia. Województwo Śląskie jest jednym z tych obszarów, które ucierpiały najmocniej w Polsce. Niestety mieszkańcy powiatu kłobuckiego również odczuwają skutki aury pogodowej. W związki z ekstremalnymi opadami śniegu, starosta Henryk Kiepura zwołał posiedzenie Powiatowego Sztabu Kryzysowego, w którym uczestniczyli przedstawiciele starostwa, policji i straży pożarnej.

Brak prądu i wody
Największy problem dla mieszkańców naszego powiatu to brak prądu. W większości przypadków, przewracające się drzewa niszczyły linie wysokiego napięcia. Według raportu Tauron Dystrybucja S.A, na godzinę 9.00 szacunkowa liczba klientów pozbawionych dostarczania energii elektrycznej wyniosła ponad 15 tysięcy. Sytuacja najgorzej wyglądała we Wręczycy Wielkiej, gdzie problem dotyczył ponad 5. tysięcy mieszkańców. Źle było także w Gminie Kłobuck – 2171 osób, oraz Miedźnie – 2500. Spore straty miały miejsce również w Gminie Opatów i Popów. Dokładne dane znajdują się pod artykułem.
Występowały też przypadki braku dostępu do wody co było konsekwencją przerwania dostaw energii.
Na bieżąco wszelkie awarie są usuwane, w wielu miejscowościach już zostały usunięte (Wręczyca Wielka). Optymistyczny wariant jest taki, że jeszcze dziś do późnego wieczora większość domostw będzie miało prąd. Opcja bardziej pesymistyczna według Tauronu jest taka, że termin przywrócenia dostarczania energii we wszystkich miejscach to 21 kwietnia.

115 interwencji straży pożarnej!
Liczba zgłoszeń jakie otrzymała Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kłobucku już rano wyglądała nieprawdopodobnie (blisko 80). Rozmawialiśmy po południu z rzecznikiem prasowym bryg. Robertem Ladrą, który oznajmił, że interwencji związanych głównie z powalonymi drzewami, konarami, zerwanymi liniami napowietrznymi, było 115! Zawodowcy z kłobuckiej komendy, jak i ochotnicy z całego powiatu stanęli na wysokości zadania po raz kolejny pokazując jak bardzo są potrzebni.
Najgorsze mamy za sobą. Najtrudniejsza była noc i godziny poranne. Załamanie pogodowe rozpoczęło się wczoraj wieczorem. Rano były momenty, gdy jednocześnie mieliśmy kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt zdarzeń. Najgorsza sytuacja była na DK 43 na wysokości Prażaków. Mówiąc potocznie ”złożył się” tam tir na śliskiej drodze i uderzył w drzewo. Kierowca na szczęście wyszedł z pojazdu o własnych siłach. Droga była jednak zablokowana przez dłuższy czas – informuje Ladra.
Robert Ladra kieruje słowa uznania dla wszystkich strażaków i druhów ochotników, którzy skutecznie zadziałali i wykonali ogrom pracy.

Fatalne warunki na drogach
Warunki atmosferyczne sprawiały trudności nawet tym bardzo doświadczonym kierowcom. Dotarły do nas informacje, że na wielu drogach gminnych, wojewódzkich i krajowych w całym powiecie brakowało sprawnej interwencji lokalnych służb drogowych. Choć jesteśmy dalecy od usprawiedliwiania ”drogowców”, których co roku zaskakuje zima, to tak obfite opady w kwietniu mogły być ciężkim ”orzechem do zgryzienia” przez służby.
W Województwie Śląskim w ciągi kilku godzin odnotowano ponad 30 kolizji i jeden wypadek. Do najpoważniejszego na Śląsku zdarzenia doszło właśnie w naszym powiecie o czym informowała oficjalna strona katowickiej policji. Po godzinie 4.00 w Waleńczowie kierowca osobówki jadąc DK nr 43 w kierunku Częstochowy, stracił panowanie nad samochodem i wjechał do rowu. Jedna osoba trafiła do szpitala. Prócz tego wypadku na naszym terenie odnotowano jeszcze dwie kolizje.
Utrudnienia na drogach były bardzo duże, jednak kierowcy wzięli pod uwagę warunki i dzięki ich rozsądkowi nie było tych zdarzeń zbyt wiele w powiecie kłobuckim – mówi rzecznik prasowy kłobuckiej policji, sierż. szt. Kamil Raczyński.
Mundurowi apelują do kierowców o szczególną ostrożność i dostosowanie prędkości do panujących warunków na jezdni. Piesi powinni również pamiętać o odblaskach, które sprawiają, że są oni bardziej widoczni dla kierujących pojazdami.

Problemy z internetem
W wielu miejscowościach wystąpiły także problemy z dostępem do internetu. Jak dowiedzieliśmy się od burmistrza Krzepic, chwilę grozy przeżyła kadra pedagogiczna w jednej ze szkół.
Bardzo niedobre rzeczy się działy, bo np. w krzepickiej szkole był pisany egzamin gimnazjalny. Niestety wystąpił tam poważny problem z internetem. Mogło się to wiązać z dużymi komplikacjami, bo trudno byłoby przełożyć taki egzamin. Na szczęście w porę udało się wszystko opanować. Wiele kabli należących do Protonetu podwieszonych na słupach, nie zawsze w sposób właściwy i fachowy, zostało pozrywanych. Wiązało się to z mocno ograniczoną dostępnością internetu – mówi Krystian Kotynia, burmistrz Krzepic.
Kotynia cieszy się, że przynajmniej w gminie, w której rządzi, nie było większych problemów z dostępem do wody, choć wszyscy mieli sporo obaw o to jak będzie wyglądała sytuacja na ujęciach i oczyszczalni.
Powoli dochodzimy do pełnej normalności – dodaje burmistrz.

Co z uprawami rolników?
Kotynia martwi się o rolników, którzy wkładają sporo pracy w uprawę ziemi. Ta ekstremalnie zła aura pogodowa może wiele kosztować nie tylko rolników, ale i wszystkich mieszkańców powiatu kłobuckiego.
W wielu miejscach powychodziły już wiosenne zboża, i rodzi się pytanie czy nie pojawią się szkody na gruncie zasiewów. Byłaby to strata dla rolników co może rodzić konsekwencje choćby w postaci wyższych cen dla odbiorców zbóż, a w rezultacie dla tych klientów, którzy na końcu będą kupować już gotowe produkty – wyraża swoje obawy burmistrz Kotynia.
Starosta Henryk Kiepura uważa jednak, że opady śniegu nie powinny zniszczyć upraw, choć martwi się o nadchodzące mrozy.
Dostałem ostrzeżenie z Katowic od wojewody dotyczące przymrozków które mogą się pojawić w województwie, jednak mam nadzieję, że nie będą zbyt długie i nie przyniosą strat dla rolników – mówi Kiepura.

Pogoda powinna się poprawić
Mimo, że czwartek może przynieść niewielki przymrozek, to meteorolodzy są zgodni, że najgorsze załamanie pogody podczas tej wiosny jest już za nami. W przyszłym tygodniu temperatura ma wrócić do dwucyfrowej liczby na plusie. Zbliżająca się ”Majówka” powinna osłodzić ten spory psikus jaki sprawiła wszystkim natura.

Sebastian Zielonka
zielonka@miejska.info.pl

raport-dlw1

47-413383

47-413385

17990192_688504154666451_1327857510137376598_o

17973726_688510601332473_4651049700511080368_o

18012856_1497062720338792_1264902413_o

fot.: Klobuck998

Miejska TV