Uczniowie z ZS nr 1 w Kłobucku poznali życie niemieckich rówieśników

W pierwszym tygodniu kwietnia młodzież z Zespołu Szkół Nr 1 po raz czwarty przebywała w zaprzyjaźnionej szkole Berufskolleg w Brühl położonej w Niemczech.

Szkoły współpracują ze sobą od 2010, kiedy to dyrektorzy placówek podpisali umowę o współpracy, w której jednym z punktów są spotkania uczniów w Kłobucku i w Brühl. Spotkanie uczniów odbyło się w ramach programu Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Uczniowie i nauczyciele ze szkoły w Brühl przygotowali atrakcyjny program.
Młodzież z Zespołu Szkół Nr 1 poznała niemiecki system szkolnictwa, zasady funkcjonowania szkoły Berufskolleg, uczniowie wzięli udział w zajęciach lekcyjnych wraz ze swoimi partnerami.
Głównym punktem spotkania była praca nad zagadnieniami tematu projektu. Uczniowie w grupach
polsko-niemieckich przygotowywali prezentacje na temat różnic i podobieństw w sposobie życia nastolatków.

Oprócz zajęć odbywających się w szkole zorganizowano również atrakcyjne zajęcia pozaszkolne.
Uczniowie zwiedzili Muzeum Olimpijskie oraz Katedrę św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii, gdzie mieli okazję wejść na wieżę mającą 157 metrów wysokości oraz skansen w miejscowości Kommern. W wycieczce do skansenu młodzieży polskiej i niemieckiej towarzyszyli uczniowie- uchodźcy z Syrii, Iranu oraz Afganistanu, którym szkoła Berufskolleg w Brühl oferuje naukę języka. Wspólna wycieczka doskonale wkomponowała się w inny projekt realizowany w Zespole Szkół Nr 1 w ramach Programu Erasmus + ”Stara ojczyzna nowa ojczyzna”. Uczniowie mogli ze sobą porozmawiać i dowiedzieć się, jak żyją uchodźcy w Niemczch, z jakimi problemami się stykają każdego dnia i czy zamierzają zostać w Europie na stałe

Pobyt w Brühl był doskonała okazją do wzajmnego poznania się, wyzbycia uprzedzeń, doskonalenia umiejętności językowych, poznania życia niemieckich rówieśników i ich rodzin.
Uczniowie zakwaterowani byli w domach swoich partnerów.
Rewizyta młodzieży z Niemiec odbędzie się w czerwcu 2017 roku.

Kamila Strzeszyna, Joanna Morawska

Miejska TV