Gimnazjaliści z Białej zgłębiali dziennikarskie rzemiosło

Uczniowie z Zespołu Szkół w Białej, z klasy II gimnazjum udali się do Publicznej Biblioteki Pedagogicznej Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli ”WOM” w Częstochowie, po to, by uczestniczyć w lekcji bibliotecznej. Temat zajęć związany był z dziennikarskimi formami wypowiedzi.

Gimnazjaliści zostali zapoznani z podstawowymi gatunkami informacyjnymi przez Katarzynę Kucharzewską – pracownika biblioteki. W umysłach uczniów znalazły odbicie pojęcia takie, jak: wzmianka, depesza, notatka, infografia, sprawozdanie, zapowiedź, raport, korespondencja i wiele innych. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się także, jakie są odmiany reportażu. W dalszej części lekcji skupiali się na gatunkach pogranicznych i publicystycznych. Dzięki temu wiele z nich przestało być dla nich owianych mgłą tajemnicy. Podczas drugiej części poznali tajniki pracy dziennikarza. Następnie skupili się na rozwiązywaniu krzyżówek, łączących się tematycznie z pracą dziennikarza i gatunkami prasowymi. Oglądali także czasopisma i w ich tekstach określali przykładowe gatunki dziennikarskie. Kolejnym elementem zajęć było wypełnianie testu wiedzy o fachu, który zgłębiali oraz poznawanie książek, związanych z mediami. Gimnazjaliści analizowali także prace, będące wynikiem projektu ”ABC wiedzy dziennikarskiej”. Został on zrealizowany przez ich kolegów z częstochowskiego gimnazjum.

Dużą aktywnością wykazały się przede wszystkim uczennice. Kto wie, może kiedyś wybiorą dziennikarstwo jako dziedzinę, którą chcą zajmować się w życiu? Dziennikarz jest przecież blisko ludzi i ich spraw, wiele razy pomaga w kwestiach spornych. Informuje o wszystkim, co się dzieje. To bardzo szlachetny zawód.
Po lekcji uczniowie zwiedzili czytelnię naukową. Zapoznali się z jej księgozbiorem i możliwością korzystania. To już kolejna wizyta gimnazjalistów w bibliotece. W minionym roku szkolnym uczestniczyli także w lekcji bibliotecznej.
Uczniom towarzyszyła wychowawczyni – mgr Urszula Kowalczyk i nauczyciel bibliotekarz – mgr Ksymena Żurawska.

Red.
Źródło: ZS w Białej

IMG_0842 (Copy)

IMG_0845 (Copy)

IMG_0836 (Copy)

IMG_0835 (Copy)

Miejska TV