Rajd rowerowy śladami zabytkowej Częstochowy!

Już 7 maja w Częstochowie odbędzie się rajd rowerowy, w którym uczestniczyć może każdy. Wystarczy zgłosić się do organizatorów i o 10:30 przyjechać na swoim jednośladzie na miejsce startu, czyli pod Liceum Norwida. Rajd ma charakter dobroczynny.

Przy okazji wydarzenia organizatorzy przybliżą wszystkim uczętnikom historię miasta i zmobilizują do korzystania z aktywnych form wypoczynku! Głównym celem wydarzenia jest pomoc zdolnym uczniom z Liceum Norwida w ramach funduszu stypendialnego Fundacji Świętego Mikołaja. Trasa rajdu nie jest wymagająca – za to bardzo ciekawa. Podczas imprezy dr Juliusz Sętowski – częstochowski historyk – będzie opowiadał uczestnikom historyczne anegdoty i legendy związane z miejscami na mapie naszego miasta. Częstochowianie poznają między innymi perypetie budowy najdłuższego bloku mieszkalnego w mieście, mroczną historię „bombowego” placu zabaw, czy anegdoty związane z nieistniejącą już restauracją „Adria”. Na zakończenie rajdu, w Lasku Aniołowskim na uczestników czekać będą dalsze atrakcje – tym razem już na łonie natury. Duży wkład w organizację imprezy mają też sami uczniowie. Jak mówią, zależy im na mobilizacji społeczności lokalnej. Idea tej pomocy jest prosta – wywodzi się z marzenia o tym, żeby w Polsce nie było ani jednego zdolnego dziecka, które przez złą sytuację materialną w domu pozbawione jest szansy na rozwój pasji i talentów. Stypendium Św. Mikołaja znacznie różni się od innych stypendiów – tu od zaangażowania uczniów, całej społeczności lokalnej: mediów, polityków, przedsiębiorców i zwykłych mieszkańców zależy to, ile dzieciaków otrzyma środki na rozwój osobisty. Fundacja Świętego Mikołaja do 4 czerwca w ramach akcji „Wiosną stypendia rosną” podwoi każdą zebraną przez szkoły kwotę – tym samym więcej zdolnych uczniów będzie mogło cieszyć się stypendium od nowego roku szkolnego. Jak zapowiadają organizatorzy, udział w rajdzie jest bezpłatny. Uczniowie liceum Norwida zachęcają jednak, by każdy Uczestnik podczas rajdu wrzucił do puszki „kilka złotych” w celu wsparcia funduszu stypendialnego dla ich szkoły.
Imprezę organizuje Stowarzyszenie Zabytkowa Częstochowa, a współorganizują IX LO im. C. K. Norwida w Częstochowie oraz Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy działający w ramach Muzeum Częstochowskiego. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy zgłosić chęć uczestnictwa – wysłać swoje imię i nazwisko w wiadomości na adres mailowy: zabytkowamajowka@gmail.com lub zapisać się osobiście w IX LO przy ul. Jasnogórskiej 8. Więcej informacji również na stronie FB wydarzenia: Zabytkowa majówka. Organizatorzy proszą o zgłaszanie uczestnictwa najpóźniej do 4 maja w celu oszacowania ilości osób obecnych na wydarzeniu.
Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Miejskiej.

Mateusz Marchewka

18175932_1504886572889740_915142415_o

PROGRAM WYDARZENIA
Termin wydarzenia: 7 maja 2017 r.
Start: IX LO im. C. K. Norwida w Częstochowie (ul. Jasnogórska 8)
Finał: Las Aniołowski (część działki nr 1/22, obręb 19) – polana przy stacji
transformatorowej (oznaczona na mapie)
• 10:30 – zapoznanie Uczestników z zasadami bezpieczeństwa i planowaną trasą
• 11:00 – wyruszenie z miejsca startu: przejazd planowaną trasą z postojami w
oznaczonych na mapie miejscach (Uczestników dr Juliusz Sętowski)
• 12:30-13:00 – przybycie do Lasu Aniołowskiego: piknik, ognisko i inne atrakcje dla
Uczestników połączone ze zbiórką publiczną na rzecz programu stypendialnego
• 15:00 – zakończenie imprezy

18136951_1504892466222484_74680192_n

Miejska TV