Znaleziono bombę lotniczą we Wręczycy Wielkiej! Ewakuowano dzieci z pobliskiego przedszkola i szkoły

Na terenie placu budowy nowego przedszkola we Wręczycy Wielkiej znaleziono pocisk o długości ok. 70 cm, kalibru 90 mm. Wszystko wskazuje na to, że pochodzi z okresu II Wojny Światowej. Ewakuowano dzieci z pobliskiego przedszkola i uczniów Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza.

Znalezienie pocisku potwierdził rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku, sierż. szt. Kamil Raczyński.
Otrzymaliśmy zgłoszenie o znalezieniu niewybuchu we Wręczycy Wielkiej. Na miejsce skierowano policjanta z rozpoznania minersko-pirotechnicznego z naszej kłobuckiej komendy. Wcześniej policjanci z Wręczycy zabezpieczyli to miejsce. Fnkcjonariusz stwierdził, że jest to pocisk najprawdopodobniej z okresu II Wojny Światowej o długości ok. 70 cm, kalibru ok. 90 mm. Pocisk jest skorodowany w związku z czym traktujemy go jako potencjalnie niebezpieczny – mówi sierż. szt. Kamil Raczyński.

Pierwsze informacje jakie pojawiły się w tej sprawie w przestrzeni publicznej, mówiły o tym, że niewybuch został odnaleziony na terenie Zespołu Szkół we Wręczycy Wielkiej. Sprawdziliśmy je i okazały się one nieprawdziwe. Na zdjęciu głównym naszego artykułu widać tak szkołę, jak i boiska sportowe. Jeszcze za nimi niedawno rozpoczęła się budowa nowego przedszkola (inwestycja ma zostać oddana w 2018 roku). To właśnie na tym terenie znaleziono pocisk, a nie na placu szkolnym. Prace budowlane ruszyły tam niedawno. Od świadka zdarzenia wiemy, że najprawdopodobniej na niewybuch trafiła koparka, która wykonywała wykop.
Mimo, że pocisk znajduje się w sporej odległości od terenu szkoły, w ramach zachowania szczególnej ostrożności, od razu podjęto decyzję by dzieci z przedszkola zostały z niego odebrane przez rodziców, czy opiekunów. Uczniów z pobliskiej szkoły zwolniono do domu. To standardowa ewakuacyjna procedura minimalizująca ryzyko wystąpienia jakiejkolwiek tragedii.
Policja zabezpieczyła teren. Miejsce jest pilnowane do czasu przyjazdu saperów z Gliwic.

Sebastian Zielonka
zielonka@miejska.info.pl
Fot. Krzysztof Świtalski (KSW Foto)

Plac budowy gdzie znaleziono pocisk.

18159523_1505914539453610_412694097_o

Miejska TV