Nasi maturzyści nadal walczą!

Mają za sobą już maturę z języka polskiego i matematyki. Przed nimi jeszcze sporo stresu. Uczniowie w całej Polsce mierzą się z egzaminem dojrzałości, a nasze oczy zwrócone są zwłaszcza na maturzystów z powiatu kłobuckiego.

”Hura, hura! Hej! Dzisiaj Matura” – brzmi fragment refrenu kultowego utworu Fahrben Lehre. Podejście do tych wyjątkowych w życiu człowieka egzaminów wiąże się mocniej ze sporym stresem i ogromnymi emocjami, a największa radość pojawia się zazwyczaj gdy jest już ”po wszystkim”. Choć zapewne nie brakuje osób, dla których ”matura to bzdura”, to niewątpliwie dla sporej ilości uczniów to niezwykle istotny moment w życiu. Dla części z nich wręcz ”być, albo nie być”. Wszystko zależy od indywidualnych planów, a często marzeń dotyczących tego upragnionego kierunku studiów, na jaki dany uczeń chce się dostać. Niewątpliwie dla wszystkich tych, którzy podchodzą do egzaminu, to jeden z tych szczególnych punktów, po którym życie wchodzi na zupełnie inne tory. Jedni odrobinę przedłużą sobie młodość pójściem na studia dzienne, czy zaoczne, a drudzy zderzą się z rynkiem pracy, który do najłatwiejszych nie zależy. Na pewno dla wszystkich na znaczeniu coraz mocniej będzie odgrywać słowo samodzielność, do którego po maturze jest bliżej niż kiedykolwiek wcześniej.

W powiecie kłobuckim mamy cztery szkoły ponadgimnazjalne, trzy w Kłobucku i jedną w Krzepicach. Każda z tych placówek to zespół szkół mający bardzo bogatą ofertę. W czwartek o 9:00 uczniowie zainaugurowali tegoroczne egzaminy poziomem podstawowym z języka polskiego. Ci, którzy mieli takie życzenie, już o 14:00 mierzyli się z rozszerzeniem tego samego przedmiotu.
Język polski był bardzo prosty, wręcz banalny. Na początku miałam jedynie problemy z dostosowaniem się do rozprawki, z motywem pracy, jednak później sobie poradziłam – mówiła nam Violetta Pieniążek, uczennica Zespołu Szkół nr 1 im. Jana Kilińskiego w Kłobucku.

W tej mocno humanistycznej części matur co roku największe emocje budzi temat rozprawki i spekulacje pojawiające wokół tej mocno punktowanej części egzaminu. Tym razem uczniowie mieli do wyboru tematy: “Praca – pasja czy obowiązek” na podstawie “Ziemi, planety ludzi” oraz Antoine’a de Saint-Exupery’ego i wiersz “Słyszę czas” Kazimierza Wierzyńskiego.
Jeśli chodzi o pierwszą część arkuszu egzaminacyjnego, to pojawiły się w nich trzy teksty źródłowe: “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, tekst o Henryku Sienkiewiczu oraz artykuł z ”National Geographic” o wymierających językach.
Wśród naszych rozmówców dominowało przekonanie, że próbne egzaminy stały na wyższym poziomie, co jak wiadomo jest dobrą wiadomością dla maturzystów.
Mam bardziej ścisły umysł, jednak jeśli chodzi o polski, to jakoś poszło, a czy dobrze, czy źle napisałem się to się dopiero okaże – powiedział Kamil Gajek z ZS nr 1.
Próbna była trudniejsza, a to dlatego, że była z OPERON-u, a OPERON nie jest do końca dostosowany do CKE (Centralnej Komisji Edukacyjnej przyp. red.) – dodała Violetta Pieniążek.

Z uczniami rozmawialiśmy tuż przed egzaminem z Matematyki, co za tym idzie emocji malujących się na twarzach uczniów nie brakowało.
To jednak matematyka, Królowa nauk jak wiadomo, ale myślę, że nie będzie tak ciężko. Mam nadzieję, że zadania będą łatwe i każdy sobie z nimi poradzi. Mam bardziej ścisły umysł więc to plus, będzie dobrze – mówi Kamil Gajek z ZS nr 1 w Kłobucku.
Po egzaminie okazało się, że ”nie taki diabeł straszny…”. Choć na konkrety trzeba poczekać do podania wyników, to maturzyści mieli w piątek raczej dobre humory.
Matura z matematyki nie sprawiła mi najmniejszego problemu. Spodziewałam się czegoś znacznie gorszego, a zadania okazały się być dość schematyczne – powiedziała nam Marlena, jedna z tegorocznych maturzystek.

Każdy kto chce otrzymać świadectwo dojrzałości musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych: pisemnych i ustnych z języków polskiego i obcego oraz pisemnego z matematyki. Wszyscy muszą również przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Wynik egzaminu z tego przedmiotu nie będzie miał wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego, ale będzie miał znaczenie w rekrutacji na studia. Dokładny harmonogram tegorocznych egzaminów znajduje się pod naszym artykułem i fotorelacją.

Co do kontynuowania edukacji po maturze, zdania są podzielone o czym przekonaliśmy się podczas naszej wizyty w szkole.
Może zaskoczę, ale jednak nie wybieram się na studia. Myślę, że to nie ma sensu w tym kraju. Chcę założyć swoją firmę związaną z mechaniką samochodową – przyznał Kamil Gajek.
Na studia wybiera się za to Violetta Pieniążek.
Chciałabym iść na studia na kierunek Inżynieria Bezpieczeństwa do Wrocławia, lub Częstochowy. Być może złożę papiery do policji. Mam sporą wadę wzroku i nie wiem czy mnie to nie wykluczy, ale spróbuję – zadeklarowała.

Jasnego przepisu na dorosłe życie nie ma. Nasza edukacja boryka się ze sporymi problemami, co zdążyli zauważyć już pracodawcy. Nie zawsze ”papierek” stawia nas w lepszej sytuacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Należy pamiętać, że prócz upragnionych trzech liter przed nazwiskiem, warto posiadać przede wszystkim jakieś umiejętności, a wtedy i bez tytułów można sobie poradzić na rynku pracy.

Sebastian Zielonka
zielonka@miejska.info.pl

[srizonfbalbum id=8]

20160819 Harmonogram egzaminow w 2017 r OGOLNE Fin-page-003

20160819 Harmonogram egzaminow w 2017 r OGOLNE Fin-page-004

20160819 Harmonogram egzaminow w 2017 r OGOLNE Fin-page-005

20160819 Harmonogram egzaminow w 2017 r OGOLNE Fin-page-006

Miejska TV