Błaszczykowski, Małysz, Stuhr i inni dla Doroty!

We Wręczycy Wielkiej ruszyła nowa inicjatywa, której celem jest pomoc chorej na nowotwór mieszkance. Tym razem Dorotę Kędziorę – Zych można wesprzeć poprzez udział w aukcjach internetowych na platformie Charytatywni Allegro. Swój wkład w akcję zadeklarowało wiele znanych osób. To jednak nie jedyny sposób na okazanie dobroci walczącej z chorobą kobiecie.

Diagnoza: Rak
Cześć! Mam na imię Dorota. Mam 32 lata, męża i maleńkiego synka. I boję się, że on mnie nie będzie pamiętał… – tak Dorota zaczyna swój poruszający apel na stronie Fundacji Rak’n’Roll, której jest podopieczną.

Mieszkanka Wręczycy Wielkiej o chorobie dowiedziała się podczas rutynowych badań pod koniec ubiegłego roku. Diagnoza była druzgocąca – rak piersi. Kobieta była wówczas w 30 tygodniu ciąży.

Kiedy się ma 31 lat i jest się w wyczekanej ciąży, nie myśli się o nieuleczalnych chorobach i śmierci. Myśli się wtedy o dziecięcych ubrankach, urządza pokój dla synka i ogląda ze wzruszeniem schowane w szufladzie pierwsze, maleńkie buciki, gładząc się po okrągłym brzuchu. Śpiewa się do tego brzucha kołysanki. Patrzy na swoje piersi, które za moment powinny karmić dziecko, a nie raka – pisze dalej Dorota.

W chwili postawienia diagnozy zaatakowane były również węzły chłonne, wątroba i kości, a guz piersi rósł w bardzo szybkim tempie. 32- latka potrzebowała natychmiastowego leczenia, a co za tym idzie, musiała podjąć decyzję o przedwczesnym urodzeniu dziecka. 22 listopada na świat przyszedł Franek. Pierwsze wspólne chwile matka i synek spędzili osobno. Dorota szybko zmieniła szpital na onkologiczny i zaczęła chemioterapię. Stan zdrowotny kobiety zaczął się stabilizować, jednak nie trwało to długo.

Kontrolny tomograf wykazał zmiany w płucach. Późniejszy atak epilepsji spowodował, że Dorota wylądowała w szpitalu. Tam czekała na nią kolejna diagnoza. 16 guzów w mózgu.

Rozwój choroby spowodował, że kobieta nie może uczestniczyć w programie refundującym dotychczasowe leczenie. NFZ nie finansuje również leku o nazwie Kadcyla, który pozwala na czasowe opanowanie choroby. Na jego roczną dawkę trzeba wydać 250 tysięcy złotych. Możliwości finansowe Doroty i jej rodziny nie pozwalają im na samodzielne pokrycie kosztów leczenia, dlatego potrzebuje pomocy ludzi dobrego serca.

Lokalna społeczność dla Doroty
Pod apelem Doroty na stronie fundacji Rak’Roll znajduje się numer konta, na który darczyńcy mogą dokonywać przelewu. Jednak osoby z najbliższego otoczenia 32- latki szybko doszły do wniosku, że to zdecydowanie za mało, żeby wygrać walkę z chorobą. Powstał Komitet Społeczny ”dla Doroty KZ”, który zorganizował zbiórkę pieniędzy. W wielu miejscach w całym powiecie można znaleźć charakterystyczne puszki. Każda wrzucona złotówka wędruje na konto chorej Doroty.

Wkrótce pojawiły się również inicjatywy imprez charytatywnych, podczas których zbierano datki na leczenie mieszkanki Wręczycy Wielkiej. Pod koniec czerwca odbyły się dwa koncerty pod nazwą ”Projekt Ciechowski – dla Doroty” zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Wszelakich ”Cooltura”. Lokalni muzycy zebrali 3019 zł 10 gr, które przekazali na jej leczenie. W pomoc mocno zaangażowała się cała lokalna społeczność. W OSP Wręczyca Wielka zorganizowano zabawę taneczną z zespołem Evergreen. Cały dochód z imprezy został przekazany na walkę Doroty z rakiem.

Licytuj i pomagaj
Zaczęło się od aukcji na Facebooku. Poprzez podanie proponowanej kwoty w komentarzu postu ze zdjęciem przedmiotu można było wylicytować m.in. piłki z autografami podarowane przez Kubę Błaszczykowskiego i Jerzego Dudka.

Obecnie udział w aukcji można wziąć poprzez platformę Charytatywni Allegro, którą stworzył Komitet Społeczny ”Dla Doroty KZ” wraz z fundacją Rak’n’Roll. Przedmioty na liście do licytacji to m.in. płyty zespołu Big Cyc, koszulki z logo RakOffNow, czy weekend w Serbach. W sprzedaży są również silikonowe opaski RakOffNow – wyłączamy raka, które można zakupić w kilku miejscach we Wręczycy Wielkiej. Ponadto pomoc dla Doroty zapowiedziały znane osoby, takie jak: Tomasz Kammel, Ewa Wachowicz, zespół Zakopower, Adam Małysz, Maciej Stuhr i inni. Pozostaje więc czekać na kolejne aukcje i włączyć się do licytacji. Każdy może również wpłacić dowolną kwotę bezpośrednio na konto fundacji – liczy się każda złotówka!

Paulina Grzyb
Fot.: Wewreczycy.pl / RakOffNow

opaski
Opaski można zakupić w następujących miejscach:

– Kwiaciarnia “Finezja” Eweliny Olszewskiej, ul.Częstochowska 23b, Wręczyca Wielka
– Sklep odzieżowy “Mode Anke” Anny Kosowskiej, ul. Śląska 14, Wręczyca Wielka
– Lody od Krowy, ul. Strażacka 23, Wręczyca Wielka

plyta
Na portalu aukcyjnym Charytatywni Allegro  trwają licytacje m.in. koszulki z logo RakOffNow oraz płyty zespołu Big Cyc. Swoją pomoc zadeklarowali m.in.: Tomasz Kammel, Ewa Wachowicz, zespół Zakopower, Adam Małysz, Maciej Stuhr.

koszulka
Wszystkie informacje dostępne są na oficjalnej stronie inicjatywy: Facebook.com/RakOffNow

Miejska TV