Ciężarówka pełna darów z Kłobucka dotarła na Pomorze

Mieszkańcy Kłobucka i okolic znów pokazali, że potrafią się mocno zmobilizować, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Tym razem darami zapełnili całą ciężarówkę, która trafiła do Kościerzyny na Pomorzu, gdzie mnóstwo szkód wyrządziła ostatnia nawałnica.

Od piątku do poniedziałku wszyscy chętni mogli przynosić do Zespołu Szkół nr 1 w Kłobucku artykuły pierwszej potrzeby. Właśnie tam był oficjalny punkt zbiórki darów. Ludzie przynosili nawet pieniądze, jednak byli odsyłani, by zakupić coś, co może się przydać na Pomorzu. Była to zarówno żywność, jak i siekiery, czy plandeki. Pełna ciężarówka darów pojechała do Kościerzyny w poniedziałkową noc. Akcję zainicjowało starostwo powiatowe.
Pomogły firmy, osoby prywatne, pracownicy starostwa i radni. Dary zostały rozwiezione po czterech jednostkach ochotniczych straży pożarnych. Spotkaliśmy się ze starostą kościerskim, panią Alicją Żurawską – relacjonuje Henryk Kiepura.

Starosta kłobucki to co zobaczył na miejscu skomentował krótko: ”To katastrofa”. Leśnicy i ochotnicy udrożnili główne dukty w lasach, jednak ilość połamanych drzew jest porażająca. To długie, wielokilometrowe odcinki zniszczeń.
Na miejscu zastaliśmy bardzo umęczonych ludzi, strażaków. Wiele osób wykonało mnóstwo pracy. Nadal na tamtych terenach występuje problem z prądem. Na szczęście działają wszystkie służby, instytucje. Każdy radzi sobie jak może. Myślę, że ludzie stają tam na wysokości zadania. Sporym problemem będą te połamane lasy, które w sporym stopniu były tzw. lasami ”chłopskimi”, czyli prywatnymi, niestety często nieubezpieczonymi. Na pewno warto było zorganizować tę zbiórkę, pomogły przekazy medialne, a przede wszystkim ludzie dobrej woli – dodaje Kiepura.

Wraz ze starostą do Kościerzyny udał się także wicestarosta Maciej Biernacki i Andrzej Wystalski z wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego. W całej akcji pomagali także druhowie z OSP Zamłynie i OSP Złochowice.

Sebastian Zielonka
zielonka@miejska.info.pl

Miejska TV