Droga na Hutkę otwarta. Kosztowała ponad 2 miliony złotych.

Nareszcie zakończono inwestycję na relacji Kłobuck-Hutka. Odbiór techniczny miał miejsce już w czwartek, a droga oficjalnie została oddana do użytku w piątkowe popołudnie. To dobra wiadomość dla wszystkich tych, którym prace ekipy budującej nawierzchnię mocno doskwierały.

Ponad 3 kilometry nowej nawierzchni kosztowało podatników 2 miliony 147 tysięcy złotych. Wykonawcą była firma BUD-MET.
Droga została zbudowana przez powiat kłobucki z dofinansowaniem od marszałka Województwa śląskiego. Pozyskaliśmy pieniądze w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Do inwestycji dołożyły się także Gmina Kłobuck i Wręczyca Wielka – mówi starosta kłobucki, Henryk Kiepura.

Budowa ruszyła w Czerwcu. Czas realizacji inwestycji był trudny dla wielu osób z powiatu kłobuckiego, a najmocniej narzekać mieli prawo Ci, którzy mają swoje domy w sołectwie Rybno i Hutka. Niemal całe wakacje sama podróż choćby do Kłobucka, była mocno uciążliwa. Zapytaliśmy starosty dlaczego prace nad niewiele ponad trzykilometrowym odcinku trwały niemal 3 miesiące – według wielu mieszkańców – zdecydowanie za długo.
Trochę dróg już wybudowaliśmy i wiemy, że to było bardzo szybkie tempo. Wszystko trwało ok. 2,5 miesiąca – To naprawdę dobry i wyjątkowo krótki okres – odpowiada Kiepura.

Mieszkańcy zgłaszali nam także problemy z objazdem. Kierowcy, by dostać się do domu, czy do pracy, musieli jeździć przez Wręczycę Wielką, lub Złochowice. Dopytywaliśmy więc Henryka Kiepury, czy nie dało się lepiej rozwiązać tej kwestii.
Kiedy dotarły do nas sygnały, że nie jest najlepiej w tej kwestii, wykonaliśmy dwa objazdy lokalne. Utwardziliśmy oba odcinki dróg leśnych. Zrobiliśmy to w porozumieniu z sołtysami i radnymi powiatowymi. Mieszkańcy znają swoje ścieżki i dukty. Nie był to oficjalny objazd, ale miejscowi mieli jak jechać. Takie jest ulokowanie Rybnej, że jest daleko i do Wręczycy i do Złochowic. Były utrudnienia, ale niestety na tym polega budowa drogi, że trzeba ją zamknąć, bo nie da się tego inaczej zrobić – tłumaczy starosta.

Według Kiepury cała inwestycja przebiegła spokojnie. Rozwiązano wszystkie tematy związane ze zjazdami. W naszej rozmowie poruszyliśmy także temat szerokości drogi, która według części kierowców jest zbyt wąska, a można ją było przecież poszerzyć.
Droga powiatowa o szerokości pięciu i pół metrów to droga standardowa. Taka była, tak została odbudowana. Nie miała solidnych poboczy, ani rowów – teraz ma. Wiem, że pojawiły się także opinie mówiące o tym, że szkoda iż nie powstała ścieżka rowerowa. Niestety nie powstała ze względów finansowych – wyjaśnia Kiepura.

Część mieszkańców obawia się także o trwałość nawierzchni. Jak udało nam się ustalić konstrukcję drogi zaprojektowano dla kategorii ruchu KR2, którąś określa się jako kategorię niską. Dopytywaliśmy czy to aby na pewno dobre rozwiązanie biorąc pod uwagę, że przez tą drogę jeżdżą także samochody ciężarowe i nawierzchnia może długo nie wytrzymać w obecnej postaci.
Nie ma takich obaw. Standard, o którym Pan mówi jest w zupełności wystarczający. Zgodnie z przepisami tranzyt ma się odbywać drogami krajowymi i wojewódzkimi, jednak nie będzie żadnych przeszkód, by lokalni przedsiębiorcy mogli się tam poruszać. Tam jest tartak, czy piaskownia. Każdy kto tam działa ma prawo do jeżdżenia po tej drodze. Niestety często kierowcy tirów niezgodnie z przepisami skracają sobie dystans i poruszają się po takich drogach nadmiernie je niszcząc – mówi Henryk Kiepura, który nie kryje zadowolenia z zakończonej inwestycji.

Na otwarciu prócz starosty byli obecni członkowie zarządu powiatu: Maciej Biernacki, Tomasz Majchrowski i Krzysztof Nowak. Nie zabrakło burmistrza Kłobucka Jerzego Zakrzewskiego oraz wójta Wręczycy Wielkiej Henryka Krawczyka. Obecni byli także przedstawiciele wykonawcy.
Ludzi do przecinania wstęgi jak zwykle nie brakowało. Oby tylko wszystkie odpowiedzialne za tę drogę osoby były równie chętne do ewentualnej interwencji, jeśli z nawierzchnią będzie się dziać coś złego. Wszystkim mieszkańcom tamtych okolic nadmieniam, że okres gwarancyjny na ten odcinek wynosi 4 lata.

Sebastian Zielonka
zielonka@miejska.info.pl

IMG_0942

IMG_0903

IMG_0911

IMG_0915

IMG_0920

IMG_0923

IMG_0930

IMG_0932

IMG_0933

IMG_0939

IMG_0945

IMG_0956

IMG_0958

Miejska TV