Dni Długoszowskie po raz szesnasty!

W niedzielę wystartowała kolejna edycja Dni Długoszowskich. Ta wyjątkowa dla Kłobucka impreza zagości w tym mieście po raz szesnasty. W tym roku odbędzie się pod hasłem ‘Kontynuatorzy Jana Długosza w historiografii polskiej’. Przez kolejny tydzień na mieszkańców czekać będzie szereg rozmaitych wydarzeń i atrakcji. W części kulturalnej możemy spodziewać się wielu koncertów, wykładów i spotkań. Nie zabraknie również atrakcji dla fanów sportu. Ci będą mogli wykazać się między innymi  podczas ‘XV Ogólnopolskiego Biegu Ulicznego Szlakiem Jana Długosza ‘Wieniawa’’ czy turnieju tenisa stołowego. Jednym słowem każdy w tych dniach powinien znaleźć coś dla siebie.

Impreza rozpoczęła się od akcentu sportowego. W niedzielę wystartował, i to dosłownie, ‘XV Ogólnopolski Bieg Uliczny Szlakiem Jana Długosza ‘Wieniawa’. Najpierw do rywalizacji przystąpiły dzieci i młodzież, którzy spróbowali swoich sił na dystansach od 100 do 1200 m, w zależności od wieku. Za to starsi miłośnicy biegów stawili się na stadionie  OSiR-u w Kłobucku o godzinie 16. Wtedy odbył się bieg główny, podczas którego uczestnicy musieli pokonać aż 10 650 m.

Drugi dzień stanowi rozpoczęcie bogatego repertuaru wydarzeń kulturalnych. Pierwszy koncert – PSE Wieniawa i Przyjaciele … kłobuckie ślady swoja obecnością zaszczycą artyści legendarnej ‘Piwnicy pod Baranami’. W restauracji ”Wenecka” wystąpią Tomasz Kmiecik i Agata Ślazyk.

We wtorek każdy może zapoznać się z efektami pracy artystów VI Międzynarodowego Pleneru Malarskiego. Otwarcie wystawy ‘Uroki ziemi kłobuckiej’ zaplanowano na 17.00.

Wieczór za to będzie należał do wielbicieli polskiej muzyki. W MOK -u wystąpi gwiazda tegorocznych Dni Długoszowskich, zespół Raz Dwa Trzy.

W środę młodzież z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wykaże się swoją wiedzą historyczną w XVI Ogólnopolskim Międzyszkolnym Konkursie Jan Długosz i Jego Czasy.

21 września to dzień poświęcony edukacji. Wszystkich zainteresowanych zdobyciem wiedzy i poszerzeniem horyzontów zapraszamy na sesję pt. ‘Korona Długoszowa’. Szereg znamienitych gości odwiedzi tego dnia Kłobuck, aby poprowadzić i wziąć udział w wykładach uniwersyteckich. O wprowadzenie w odpowiedni klimat i urozmaicenie wydarzenia zadba Zespół Muzyki Dawnej Quattro Stagioni z Częstochowy, którego koncert będzie towarzyszył sesji.

Polski Teatr Operowy we Lwowie w XIX w – pod takim tytułem 22 września odbędzie się spotkanie z JM Rektor AJD w Częstochowie Profesor Anną Wypych – Gawrońską.

Piątkowe popołudnie upłynie w duchu sportowej rywalizacji. To wszystko za sprawą IX Otwartego Turnieju Tenisa Stołowego pod nawiązującą do całej imprezy nazwą: Długosz też by zagrał…

To jednak nie wszystko jeśli chodzi o atrakcje dla miłośników sportu. Już  w sobotę czeka ich XXIV Rajd Rowerowy Szlakiem Jana Długosza ‘Wienawa’ Kłobuck na trasie Nowa Brzeźnica – Kłobuck.
Sobota to także dzień z muzyką. Popołudniu na kłobuckim rynku rozpocznie się II edycja festiwalu Kalifornia Fest, który zostanie zagrany ku pamięci Mateusza ”Małego” Rubika. Na scenie wystąpią lokalne zespoły: Nigdy więcej, Forsal oraz Menhor. Pojawi się także mocno klasyczny akcent w postaci występu Michała Ostalskiego z setem ”Chopin na rynku”. Koncert zagra także Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Wszelakich Cooltura, które wykona ”Projekt Ciechowski”. Nie zabraknie więc świetnych utworów znanego z Republiki Grzegorza Ciechowskiego, który w tym roku kończyłby 60 lat. Podczas wydarzenia zorganizowano także zbiórkę pieniędzy na leczenie Doroty Zych, która zmaga się z ciężką chorobą.

W niedzielę odbędzie się uroczysta Msza Św. Tegoroczną edycję zwieńczy odsłonięcie i poświęcenie obelisków z tekstami Jana Długosza przy pomniku znajdującym się na rynku im. Jana Pawła II w Kłobucku. Nie byłyby XVI Dni Długoszowskich, gdyby nie wsparcie samorządów i lokalnych przedsiębiorców. Głównym motorem napędowym obchodów są ich inicjatorzy i organizatorzy: Andrzej Sękiewicz i Marek Śliwiński.

Paulina Grzyb

 

PLAKAT - Dni.cdr
Plakat A3 - 2.cdr

Miejska TV