Zainwestują prawie MILIARD złotych w Częstochowie!

Wicepremier Mateusz Morawiecki ogłosił w Waszyngtonie, że producent szkła ze Stanów Zjednoczonych, Guardian Industries Co. wybuduje kolejną fabrykę szkła w Polsce. Oznacza to, że Amerykanie zainwestują w Częstochowie niemal miliard złotych.

Informacje o tym, że powstanie kolejna huta szkła w Częstochowie pojawiły się już w maju. Miał to być największy, lub jeden z największych projektów w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Przewidywano, że amerykańska firma zainwestuje blisko 100 mln EUR i zatrudni dodatkowo 90 osób. Jak podano jednak na konferencji prasowej zorganizowanej w Waszyngtonie, fabryka zostanie wybudowana za 200 mln EUR!

Nowy zakład ma zostać wybudowany przy ul. Korfantego obok istniejącej huty spółki i będzie to największa inwestycja kapitałowa prowadzona od podstaw w historii Guardian Glass. Firma jest pod wrażeniem wzrostu gospodarczego w Polsce, a jej prezes i dyrektor generalny, Kevin Baird, podkreśla, że w związku z budową zakładu otrzymał wsparcie od władz Częstochwy, KSSE oraz polskiego rządu. Przypomnijmy, że pierwsza fabryka powstała w 2002 roku i zatrudnia dziś ok. 350 osób. Ta kolejna, wyposażona w zaawansowaną technologicznie linię do powlekania szkła, najprawdopodobniej rozpocznie prace w trzecim kwartale 2019 roku i zapewni produkcję na poziomie 1000 ton szkła dziennie!

Mateusz Morawiecki uważa, że decyzja amerykańskiej firmy to dowód atrakcyjności Polski dla inwestorów. Według niego kolejne przedsięwzięcie Guardian w Polsce ”jest potwierdzeniem, jak dobra opinię ma Polska i jej pracownicy wśród zagranicznych inwestorów”.
Zgodnie z danymi Eurostatu, w Polsce przybyło 223 tysiące miejsc pracy w przemyśle na 354 tys. w całej Unii Europejskiej, co oznacza, że dwa na trzy nowe stanowiska przy produkcji powstały u nas.

Wiceprezes Guardian Industries, Robert Joyce, w rozmowie z Polską Agencją Prasową zaznaczył, że inwestycja pozwoli na zwiększenie zatrudnienia w obu częstochowskich fabrykach szkła do ponad 500 osób.

Sebastian Zielonka
zielonka@miejska.info.pl

Miejska TV