”Czy zabawki mają duszę?” – wystawa Małgorzaty Sętkowskiej

W Ośrodku Promocji Kultury ”Gaude Mater” odbył się finisaż wystawy, której głównym tematem były kompozycje zabawek dziecięcych. Autorka prac to Małgorzata Sętkowska.

Wystawa ”Czy zabawki mają duszę?” eksponowana była w OPK ”Gaude Mater od 9 lutego.
Swoją twórczością chcę dać innym radość i ciepło, ale przede wszystkim przywołać wspomnienia z dzieciństwa. Moje zabawki żyją życiem codziennym, a rzecz dzieje się w sklepie z zabawkami – mówi Małgorzata Sętowska.

Autorka prac podkreśla, że sztuka towarzyszy jej od najmłodszych lat, a inspiracje stanowią dla niej przede wszystkim lalki, nawet te zachowane z jej dzieciństwa.
Malarstwo to druga, a właściwie trzecia część mojego życia, bo zajmuję się też pisaniem. Wychowałam się w świecie sztuki. Moja mama i ciotka malowały – wspomina artystka.

Kim jest Małgorzata Sętkowska? To częstochowianka, absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie – specjalność ceramika. Ukończyła studia na Wydziale Edukacji Plastycznej WSP (obecnie AJD) w Częstochowie oraz malarstwo na Wydziale Sztuki w pracowni prof. Włodzimierza Karankiewicza. Malarka, bajkopisarka. Uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Głównym tematem obrazów są kompozycje z zabawek dziecięcych. Maluje także portrety, pejzaże, martwe natury. Członkini Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza, Klubu ”Kolory” przy oddziale ZNP w Częstochowie, Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej PSEP w Warszawie oraz Związku Artystów Plastyków – Polska Sztuka Użytkowa – oddział w Opolu. W 2011 roku otrzymała odznakę honorową – ”Zasłużony dla kultury polskiej”. Znajduje się w księdze jubileuszowej Fundacji Dzieciom ”Zdążyć z pomocą” – ”Twórcy wizerunku Polski”. W 2017 została laureatką VIII edycji Konkursu Rzecznika Praw Dziecka na najlepszą prace magisterską i doktorską poruszającą problematykę praw dziecka w różnych aspektach.

Red.
Fot.: Marcin Szczygieł

Miejska TV