Ksiądz rzucił klątwę na mieszkańców za to, że musiał odejść z parafii. Na plebanii zostawił po sobie ”gołe ściany”.

Ks. Marek Czernecki dzięki staraniom mieszkańców Łobodna (gm. Kłobuck, woj. Śląskie) opuścił swoją parafię. Na plebanii zostawił ”gołe ściany” zabierając ze sobą nawet karnisze. Osoby, które według niego utrudniały mu życie, wyklął podczas mszy. Aktu zniesienia nałożonej klątwy musiał dokonać sam biskup.

Wspomniany proboszcz był już ”bohaterem” mojego artykułu, gdy napisałem w tygodniku ”Kulisy Powiatu” o wysokich cenach za pogrzeby, które dyktował. ”Co łaska” kosztowała zazwyczaj ponad 1000 zł, a ja zająłem się tym tematem, gdy jedną z rodzin w Łobodnie dotknęła wyjątkowa tragedia, jaką były dwa pogrzeby jednego tygodnia. Za pierwszy pogrzeb życzył sobie 1400 zł. Czernecki wykazał się sporą ”empatią”, gdy na drugi ceremoniał dał promocję i zainkasował ”tylko” 1300 zł.

Oddanie figurki Jezusa Chrystusa w komis
Drugi temat znów zasygnalizowali mi oburzeni mieszkańcy Łobodna. Tym razem poruszyłem sprawę na portalu Miejska(link do artykułu pod tekstem). Okazało się, że po perypetiach związanych z darem ołtarza, jaki otrzymał ks. Czernecki znów wybuchła afera. Tym razem proboszcz w prezencie od dzieci komunijnych dostał figurkę Jezusa Chrystusa. Ksiądz albo był tak oburzony, że nie otrzymał pieniędzy, albo prezent po prostu nie przypadł mu do gustu. W każdym razie zdecydował się na dość abstrakcyjny krok, oddając wspomnianą figurkę w… komis. O całej sprawie nie chciał ze mną rozmawiać, rzucając nerwowo słuchawkę, gdy tylko oznajmiłem cel swojego telefonu. Zdrowo wkurzeni rodzice najpierw zgłosili się do mnie, a następnie nie dawali za wygraną, sygnalizując sprawę w częstochowskiej kurii. Ta historia ostatecznie przelała czarę goryczy wśród parafian, a odejście ks. Czerneckiego z Łobodna wydawało się kwestią czasu. Większość sądziła także, że to koniec wybryków proboszcza. Nic bardziej mylnego.

Awantura i wywózka rzeczy z plebanii
Jak mawiał klasyk: mężczyznę ponoć rozpoznaje się po tym, jak kończy, a nie zaczyna. Idąc tym tropem, można śmiało stwierdzić, że ksiądz Czernecki skompromitował się ostatecznie podczas odejścia z Łobodna. Decyzja odgórna spowodowała, że proboszcz musiał opuścić parafię do soboty 30 czerwca. W środę 27 czerwca na mój telefon zaczęli dzwonić kolejni mieszkańcy Łobodna, sugerujący bym zainteresował się przeprowadzką księdza. Według nich ksiądz od poniedziałku wywoził wszystko z parafii. W środę zaś miała tam miejsce mała awantura. Część rady parafialnej postanowiła przyjrzeć się tej przeprowadzce z bliska, a na miejscu pojawił się przedstawiciel kurii oraz nowy proboszcz, ks. Tadeusz Łachut. Atmosfera była tam, delikatnie mówiąc napięta. Ks. Łachut nie miał nic przeciwko obecności parafian przy całym procederze. Jak podkreślał ”wierni powinni przy tym być, bo mają wiedzę, co znajdowało się na plebanii przed przyjściem ks. Czerneckiego”. Doszło do tego, że jedną z pań proboszcz wyrzucił ze swojej kancelarii. Nerwową atmosferę podsycała jeszcze gosposia, słynna w okolicy pani Maria. Według relacji mieszkańców, jej wtrącanie się w całą sprawę nie spodobało się ks. Łachutowi, który oznajmił, że on też ma gosposię, która jednak ”lepi kluchy w kuchni” gdy ten przyjmuje interesantów i co najwyżej zadaje pytania związane z owymi ”kluchami”. Nowy proboszcz był też wyraźnie poirytowany brakiem przygotowania się formalnego do przeprowadzki ks. Czerneckiego, który nie mógł znaleźć żadnych protokołów, przedstawiających co znajdowało się wcześniej na parafii.

Mieszkańcy, z którymi rozmawiałem, byli przekonani, że wywieziono wiele przedmiotów, które zostawił poprzedni proboszcz ks. Kazimierz Karoń. Kłótnie na plebanii dotyczyły m.in. dębowego dużego stołu, który… zniknął podczas przeprowadzki. Tak się składa, że gdy ks. Karoń odchodził, zaprosił część mieszkańców, by zobaczyli, co pozostawia na plebanii. Dotarłem do osób, które były tamtego dnia w kościele i potwierdzili, że jedną z pozostawionych rzeczy był solidny dębowy stół. Mało tego, jedna z mieszkanek twierdzi z całym przekonaniem, że nawet na początku kadencji ks. Czerneckiego piła przy owym stole kawę wraz z proboszczem i jego gosposią.

We wspomnianą środę pojawiłem się na plebanii, chcąc zadać kilka pytań księdzu. Niestety proboszcz nie był zainteresowany rozmową na tyle mocno, że nie raczył nawet odpowiedzieć na moje ”Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. Na miejscu zastałem kilku mieszkańców, którzy pomagali księdzu w przeprowadzce. Część osób była obecna na plebanii po to, by przypilnować, by ks. nie zabrał drogocennych rzeczy, jak szaty, czy kielichy. Jeden z mężczyzn, który wyraźnie trzymał stronę proboszcza, niemal doskoczył do mojego gardła w jakimś dziwnym amoku, powtarzając, bym wyszedł, bo w przeciwnym razie zadzwoni na policję. Nie chcąc dopuścić do dantejskich scen, opuściłem teren parafii, na odchodne jeszcze słysząc pieszczotliwy epitet wygłoszony pod moim adresem: ”SZMATŁAWIEC!”.

W rozmowach z wiernymi ks. Czernecki twierdził, że zabiera tylko własne przedmioty, które zgromadził przez lata. Inne zdanie mieli sami mieszkańcy Łobodna. Ks. Łachut podczas pierwszej mszy na nowej parafii zachęcał nawet, by przyjść i zobaczyć ”gołe ściany”, które zostawił jego poprzednik.
No tak, ”gołe ściany” zostawił faktycznie. Zniknęły wszystkie meble, nawet karnisze pościągał – powiedział nam jeden z mężczyzn, który udał się po mszy zobaczyć aktualne ”umeblowanie” parafii.

Klątwa proboszcza
Po raz kolejny wydawało się, że to już koniec kompromitacji ks. Czerneckiego. Niestety ten postanowił dołożyć kolejną cegiełkę do swojego i tak mocno nadszarpniętego wizerunku. Podczas piątkowej mszy za zmarłych wypowiedział do mikrofonu słowa, które na długo zapadną w pamięć parafian i przejdą do niechlubnej historii tej miejscowości. Mianowicie proboszcz miał przekląć mieszkańców Łobodna. Temat wydawał się na tyle abstrakcyjny, że brzmiał jak plotka wyssana z palca. Plotkę potwierdzili sami wierni. Jeden z naszych rozmówców był świadkiem całej sytuacji.
Powiedział ”osoby, które utrudniały mi życie, wyklinam, a stołu przysięgam, że nie zabrałem”. Później jeszcze udał się przed ołtarz, uklęknął, uniósł dłoń w górę i powtórzył ”przysięgam” – relacjonuje nam mężczyzna.
Prawdziwość informacji potwierdził również nowy proboszcz. Ks. Tadeusz Łachut podczas niedzielnej sumy zapowiedział, że na kolejnej mszy pojawi się biskup, który powita go na parafii oraz… dokona aktu zniesienia klątwy nałożonej przez poprzedniego proboszcza. Przypominam, że według słownika słowo ”wykląć” oznacza wyłączyć kogoś ze społeczności wyznawców jakiegoś Kościoła”, a także ”złorzeczyć”.
Udałem się na tę mszę i muszę przyznać, że biskup Andrzej Przybylski pokazał klasę. Przede wszystkim potrafił przeprosić za to, co się stało, a to nie takie łatwe. Przeprosił kilkukrotnie mieszkańców i zaznaczył, że modlitwy o złych intencjach nie zostają wysłuchane. Dokonał jednak całego procederu mającego na celu zniesienie przekleństwa. Akt polegał m.in. na odmówieniu odpowiednich modlitw.

Mieszkańcy Łobodna zadowoleni
Sukces mieszkańców został osiągnięty. Jak on nas przeklął, to my mu błogosławimy. Niech księdzu będzie jak najlepiej na nowej parafii. Niech nie myśli, że my w Łobodnie są tacy źli – powiedział nam kolejny z naszych rozmówców.
Mocno zastanawia również to, że jedyną karą jaka, spotkała skompromitowanego księdza, jest… przeniesienie na inną parafię. Każdy zasługuje na szansę, ale pamiętajmy, że już z poprzedniej parafii duchowny odchodził w kontrowersyjnych okolicznościach. Ks. Czernecki będzie teraz proboszczem w Małusach Wielkich (Gmina Mstów). Już teraz składam wyrazy współczucia dla tamtejszych parafian. To przykre, że człowiek, który był zdolny do tego, by przekląć drugiego człowieka przy ołtarzu, nadal pozostanie przy tym ołtarzu w roli proboszcza.
Z Małus do Łobodna przeniesiony został ks. Łachut. Jak w Łobodnie poradzi sobie nowy proboszcz? Życzę mu wszystkiego dobrego. Mam tylko nadzieję, że ta zmiana nie będzie tą przysłowiową, w której stryjek zamienił siekierkę na kijek.

>>Ksiądz oddał prezent od dzieci w komis. Figurka Jezusa Chrystusa ”nie pasowała do kościoła”.<<

Sebastian Zielonka
www.miejska.info.pl

Miejska TV