Przejazd pociągiem za darmo dla dzieci i młodzieży

Z tego rozwiązania korzystają między innymi miasta aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. ”Taka propozycja podkreśliłaby, że województwo śląskie nie wyklucza regionu częstochowskiego” – czytamy w interpelacji Marty Salwierak.

Z usług Kolei Śląskich korzysta ok. 15 mln pasażerów rocznie. Wojewódzki przewoźnik, działając na 13 liniach, łączy Częstochowę z okolicznymi miejscowościami oraz miastami Zagłębia Dąbrowskiego i Górnego Śląska. Dla części uczniów jest to podstawowy sposób podróżowania. Wiąże się to również z kryzysem, jaki w ostatnich latach, po nietrafionych decyzjach nowych władz spółki, dotknął głównego autobusowego przewoźnika. Radna Sejmiku Województwa Śląskiego zaproponowała więc, aby osoby do 16. roku życia podróżowały Kolejami za darmo.

Interpelacja z marca br. podkreśla, że taka propozycja pozwala równoważyć rozwój całego województwa. Taka praktyka przeciwdziała też marginalizowaniu Częstochowy i kształci pożądane nawyki. ”Bezpłatny bilet dla dzieci i młodzieży przyczyni się do naturalnego przyzwyczajenia do korzystania z transportu publicznego, który powinien się przełożyć w przyszłości na stałe korzystanie z ekologicznych środków transportu” – zauważa Marta Salwierak. W piśmie do Marszałka Województwa Śląskiego proponuje również, aby bezpłatne przejazdy odbywały się na podstawie ważnej legitymacji szkolnej.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Sama interpelacja nie wprowadza zmian w prawie. Jest natomiast dla radnych sejmiku narzędziem do poruszenia problemu. Obecnie dzieci i młodzież mogą już korzystać z ulg na zakup biletów. Jest to 37 proc. w przypadku biletów jednorazowych i 49 proc. na zakup biletów miesięcznych. Wojewódzki przewoźnik działa m.in. na liniach S1, z Częstochowy do Gliwic przez powiaty częstochowski, myszkowski i zawierciański, oraz S13, łącząc Częstochowę z Lublińcem.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Fot.: Sebastian Zielonka

Miejska TV