W mieście Świętej Wieży przepili ćwierć miliarda!

Na alkohol w Częstochowie w zeszłym roku wydaliśmy 245 mln złotych. Za to można kupić pół tysiąca nowych Mercedesów klasy S, dwa nowe myśliwce F-16 Super Viper lub 4 tys. 700 razy opłynąć świat. Na luksusowym liniowcu.

Zamiast podróży statkiem z basenem, palarnią cygar i kinem, wybraliśmy wódkę. Mieszkańcy Częstochowy w całym roku 2018 przepili ćwierć miliarda złotych. Według zsumowanych danych dotyczących sprzedaży alkoholu, obejmujących zarazem sprzedaż detaliczną i gastronomię, najwięcej wydaliśmy na napoje mające więcej niż 18 proc. alkoholu. To 114,5 mln zł brutto.

W Częstochowie na napoje zawierające do 4,5 proc. alkoholu oraz piwo wydaliśmy 99,5 mln zł brutto. Wartość sprzedaży brutto trunków zawierających pow. 4,5 proc. do 18 proc. alkoholu – z wyjątkiem piwa – to natomiast 31 mln zł.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Rok temu w Częstochowie mieszkało ok. 218 tys. osób. Co znaczy, że statystycznie każda z nich – niemowlę, uczeń i emeryt – na alkohol wydała mniej więcej 1124 zł. Oczywiście umownie, bowiem sprzedaż na terenie miasta nie jest równoznaczna ze sprzedażą tylko jego mieszkańcom.

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych informuje, że co ósmy dorosły Polak w ogóle nie pije alkoholu. Co oznacza, że spożywa go zdecydowana większość dorosłych. Szacuje się, że uzależnionych jest ok. 900 tys. osób. Alkohol pije blisko 80 proc. kobiet.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl

Miejska TV