Plaga nietrzeźwych kierujących

Tylko od początku marca policjanci z kłobuckiej drogówki zatrzymali 20 kierujących, u których podczas prowadzonych kontroli stwierdzono alkohol – 5 nietrzeźwych kierowców, 6 nietrzeźwych rowerzystów oraz 8 kierowców i jeden rowerzysta znajdujących się w stanie po użyciu alkoholu. Jednym z nich był kierowca autobusu.

W siedmiu przypadkach do zatrzymania dochodziło na terenie Gminy Kłobuck. Dzieje się tak mimo apeli oraz akcji profilaktycznych. Wśród zatrzymanych kierujących znajdujących się w stanie po użyciu alkoholu najczęściej powtarza się bardzo podobne tłumaczenie swojego zachowania. W przypadku porannych kontroli, kierujący wyjaśniają, że „pili dzień wcześniej, a teraz czują się dobrze”, natomiast w przypadku kontroli prowadzonych popołudniu i wieczorem, że „wypili tylko jedno piwo kilka godzin wcześniej”.

[huge_it_slider id=”1″]

Prawo nie przewiduje taryfy ulgowej dla osób, które tłumaczą, że w ich organizmach jest jedynie niewielkie stężenie alkoholu. Stan nietrzeźwości, jak wynika z art. 115 par. 16 Kodeksu karnego, zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

W prawie karnym poza stanem nietrzeźwości wyróżnia się stan „wskazujący na spożycie alkoholu”, w którym zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila lub obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza. Prowadzenie pod wpływem alkoholu zagraża życiu innych uczestników ruchu. Kłobucka drogówka zapowiada prowadzenie wzmożonych działań ukierunkowanych na eliminowanie nietrzeźwych kierujących. Będą prowadzone o różnych godzinach na terenie całego powiatu kłobuckiego.

KR
Fot.: Komenda Powiatowa Policji w Kłobucku

Miejska TV