Szczepienie lisów

Od 4 do 13 kwietnia trwać będzie szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie. Na terytorium województwa śląskiego akcja będzie prowadzona przy użyciu samolotów startujących z lotniska Katowice-Muchowiec.

W sumie na terenie województwa zostanie wyłożonych ponad 146 tys. dawek. Szczepionki będą zrzucane nie tylko nad lasami, ale również nad pozostałymi terenami zielonymi, takimi jak pola, łąki, ogródki działkowe. Przynęta ma postać małych brunatnych krążków o zapachu zepsutej ryby. W środku znajdują się kapsułki zawierającej szczepionkę. Zapach przynęty lisy wyczuwają z odległości około 800 metrów.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie powinno się wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone. Sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka, ale w przypadku otwarcia kapsułki, należy niezwłocznie skontaktować się lekarzem medycyny, informując go o tym. Trzeba również bezzwłocznie umyć wodą z mydłem części ciała, które zetknęły się ze szczepionką.

W tym roku z programu zostały wyłączone m.in. powiat kłobucki, gmina Blachownia, Kłomnice, Kruszyna, Mykanów i Rędziny w powiecie częstochowskim oraz gminy Ciasna, Herby, Kochanowice, Lubliniec i Pawonków w powiecie lublinieckim.

KR
Fot.: Peter Trimming/wikimedia.org/CC BY 2.0

Miejska TV