Olejowe oszustwo pod Częstochową na ponad 200 milionów!

Od 2016 r. Prokuratura Okręgowa w Częstochowie prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się sprowadzaniem z Niemiec oleju opałowego, który następnie był nielegalnie przetwarzany na olej napędowy i sprzedawany na terenie Polski.

Pod koniec 2016 r. przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw pierwszym członkom grupy i zabezpieczono kompletną linię służącą do odbarwiania oleju opałowego, która znajdowała się w jednej z miejscowości w okolicach Częstochowy.

19 marca br. funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji i Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali sześć osób. W tym samym czasie niemieckie służby celne zatrzymały czterech członków tej samej zorganizowanej grupy przestępczej, którzy działali na terenie Niemiec.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Oszacowane dotychczas straty Skarbu Państwa – z nieuiszczenia podatku akcyzowego i podatku VAT w Polsce – wynoszą co najmniej 108 mln zł. Natomiast straty z tytułu nieuiszczenia podatków na terenie Niemiec oszacowano na ok. 23 mln euro. Oba kraje łącznie więc zostały oszukane na ponad 200 mln zł! Grupa przestępcza działała od 2013 roku i odbarwiła co najmniej 41 mln litrów oleju opałowego.

Zabezpieczono mienie o wartości ok. 1 mln zł, w tym samochody osobowe, ciągniki siodłowe, cysterny, quady, skuter śnieżny i wodny, konie, biżuterię oraz dzieła sztuki (obrazy, meble, rzeźby itp) o znacznej wartości artystycznej i historycznej. Zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

KR
Fot.: Centralne Biuro Śledcze Policji

Miejska TV