Stary Rynek będzie nowy!

Nowoczesny, przeszklony budynek, schody w formie kameralnego amfiteatru, rzeźby balansujące i fontanna – tak będzie wyglądał Stary Rynek. Przebudowa czeka też przyległe ulice.

Na Starym Rynku stanie nowoczesny, przeszklony pawilon. Inwestycji towarzyszyć będzie gruntowna modernizacja płyty placu, wmontowanie fontanny w postaci pasa wodnego, a także budowa schodów do podziemnej części obiektu. Będzie tam można zerknąć na odkryte przez archeologów pozostałości Starego Ratusza.

W przestrzeni Starego Rynku pojawi się 14 balansujących rzeźb, podwieszonych na specjalnych masztach. Równolegle będą prowadzone roboty związane z przebudową ulic przyległych do głównej części placu, w tym Mirowskiej i Senatorskiej, co będzie w całości finansowane z budżetu miasta.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Kiedy roboty się zakończą będzie to na pewno niepowtarzalne miejsce. Liczę na to, ze Stary Rynek stanie się ważną i piękną wizytówką naszego miasta, która będzie atrakcyjnym punktem na szlaku wszystkich tych, którzy do Częstochowy przyjeżdżają. Pamiętajmy, że Stary Rynek to początek wielu tras turystycznych – mówi Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

Podpisanie umowy wykonawczej po rozstrzygniętym przetargu odbyło się 26 marca. Wykonawca zapowiada, że na plac budowy wejdzie w drugiej połowie kwietnia br. Zakończenie całości robót planowane jest natomiast na koniec czerwca 2020 r. Na wartą blisko 24 mln zł inwestycję miasto zdobyło wsparcie unijne oraz dofinansowanie z budżetu państwa. Stary Rynek jest historycznym centrum dawnej Częstochowy.

KR
Fot.: Urząd Miasta Częstochowy – wizualizacje projektu inwestycji autorstwa TIM Architekci oraz zdjęcia ze spotkania połączonego z podpisaniem umowy w Urzędzie Miasta Częstochowy

Miejska TV