Pielgrzymka Środowiska Narodowego napotka sprzeciw

30 marca środowiska narodowe będą pielgrzymować na Jasną Górę. Tymczasem naprzeciw wyjdą ugrupowania skupione wokół inicjatywy Kontrdemonstracja Antyfaszystowska.

Głównym organizatorem Pielgrzymki Środowiska Narodowego na Jasną Górę jest Stowarzyszenie Młodzież Wszechpolska, która deklaruje, że uczestnicy traktują swoją wiarę poważnie, a do Częstochowy zdążają tak, jak pokolenia działaczy ruchu narodowego przed nimi. – Przez środowiska lewicowe jest to odbierane jako niedopuszczalne – mówi Mateusz Marzoch, rzecznik Młodzieży Wszechpolskiej – w momencie, gdy sami w zdecydowanej większości są ateistami lub wyznawcami jakiś innych dziwnych religii. Z jednej strony mówią o wolności, równości, tolerancji, poszanowaniu praw m.in. do wyznawania religii, a sami odmawiają tego prawa katolikom.

Uczestnicy pielgrzymki będą stopniowo przybywać do Częstochowy. Około 15:00 będą obecni na błoniach. Klasztor paulinów informuje, że pielgrzymka rozpocznie się od Mszy św. o 16:45. Po niej planowana jest konferencja w auli Kordeckiego. Uczestnicy wezmą też udział w Apelu jasnogórskim, po którym mają zamiar przemaszerować pod pomnik Nieznanego Żołnierza. Kontrdemonstracja Antyfaszystowska jest natomiast planowana w al. Sienkiewicza od 19:00. – Przede wszystkim trzeba odejść od zrównywania faszyzmu z jakimkolwiek innym poglądem – stwierdza Dominik Puchała z Razem w Częstochowie. – Faszyzm to nie jest zwykły pogląd. Faszyzm to jest podważanie podstawowych wartości, które stoją u podstaw demokracji.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Już po raz szósty przybywamy, żeby się pomodlić. To jest tak naprawdę dopiero drugi rok kiedy środowiska anarchistyczne, lewicowe, neokomunistyczne protestują przeciw naszemu pielgrzymowaniu – zauważa Mateusz Marzoch. W kontrdemonstrancji wezmą udział Federacja Anarchistyczna Częstochowa – Autonomiczna Grupa Anarchistyczna, Razem Częstochowa, Tęczowa Częstochowa, Demokratyczna RP oraz Częstochowa Bez Uprzedzeń. Organizatorzy deklarują, że nie są nieprzychylni wobec ludzi przybywających do Częstochowy. – Sprzeciwiamy się konkretnej grupie, która podważa podstawowe prawa – mówi Dominik Puchała – przyczynia się do postępującej faszyzacji, która wielokrotnie blokowała na przykład Marsz Równości w Częstochowie.

Organizatorzy Pielgrzymki Środowiska Narodowego deklarują, że przybywają do Częstochowy, aby ”upraszać u Królowej Polski siły i odwagę do pracy na rzecz Narodu i życia zgodnego z Bożym Prawem”. Organizatorzy Kontrdemonstracji Antyfaszystowskiej twierdzą: „Władze sprzyjają faszystom, policja sprzyja faszystom, Kościół i Jasna Góra sprzyjają faszystom. My nie!”

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Fot.: Krzysztof Świtalski

Miejska TV