Raków zagra w Ekstraklasie na stadionie Włókniarza!!!

Po wielu miesiącach niejasności dotyczących budowy nowego stadionu Rakowa Częstochowa, nadszedł czas konkretnych decyzji. Dla wielu są one zaskakujące.

Brak piłkarskiego stadionu na miarę XXI w. w Częstochowie bulwersuje całe footbolowe środowisko w Polsce. RKS pewnie zmierza do Ekstraklasy i na ten moment pod znakiem zapytania staje uzyskanie licencji na przyszły sezon, który Raków najpewniej rozegra właśnie w najwyższej klasie rozgrywkowej. Dużo mówiło się o budowie nowego obiektu w ostatnich miesiącach. Niestety sprawa jakby utknęła w martwym punkcie, a zakres problemów, od pieniędzy do polityki, piętrzył się z dnia na dzień. W końcu wypracowano konsensus. Apel fanów, którzy masowo włączyli się w hasztagową akcję #NowyStadionDlaRakowa został wysłuchany. Wysłuchany w dość specyficzny sposób. Nie jest jasne, czy znalezione rozwiązanie usatysfakcjonuje wszystkie strony.

Raków będzie miał nowy stadion, a zostanie nim… SGP Arena – obiekt Włókniarza Częstochowa. Mało prawdopodobne? A jednak! Podobne rozwiązania stosuje się w innych miastach. Stadiony piłkarsko-żużlowe funkcjonują między innymi w Rzeszowie i Gorzowie.

Decyzja podyktowana jest przede wszystkim oszczędnościami jakie niesie za sobą ten pomysł. Pieniądze z ministerstwa w kwocie 10 milionów złotych mają trafić do miasta, a wydane zostaną na budowę zaplecza treningowego na Limanowskiego – czyli obecnego obiektu Rakowa. Właśnie tam zawodnicy będą mieli swoją profesjonalną bazę. Same mecze rozegrane zostaną na przebudowanej murawie przyszłego stadionu piłkarsko-żużlowego. Planowana jest tam instalacja podgrzewanej płyty.

Część kibiców podchodzi sceptycznie do tego pomysłu jednak wszelkie wątpliwości mają rozwiązać mediacje, które specjalnie dla fanów speedwaya i futbolu poprowadzą wspólnie Sławomir Drabik i Jacek Magiera.

Prezes Ekstraklasy S.A oraz szef żużlowej Ekstraligi już porozumieli się w kwestii dostosowania terminarza dla podmiotów tak, by występy obu drużyn na własnym stadionie nie kolidowały ze sobą. Pojawiają się również głosy, by spróbować zorganizować prekursorskie wydarzenie pod hasłem ”Speedball: Dla każdego coś dobrego”. Miałoby to być pierwsze w historii widowisko piłkarsko-żużlowe. Na murawie odbywałby się piłkarski mecz, a na ”owalu” ścigaliby się żużlowcy.
Władze Rakowa sygnalizują problem braku piłkarskich szatni z prawdziwego zdarzenia na SGP Arenie. Władze Miasta Częstochowy uspokajają – w Parku Maszyn jest wystarczająco dużo miejsca, by się przebrać – argumentuje jeden z urzędników.

Wreszcie jakieś konkretne i poważne działania w Częstochowie! Brawo! – skwitował temat na Twitterze prezes PZPN, Zbigniew Boniek.

Sebastian Zielonka
zielonka@miejska.info.pl

WAŻNE!
Artykuł jest primaaprilisowym żartem. Pisząc zdecydowanie poważniej, mamy nadzieję, że budowa stadionu Rakowa ruszy jak najszybciej.

Miejska TV