Zarzut prania brudnych pieniędzy

Zarzuty prania brudnych pieniędzy i zakaz opuszczania kraju. Sprawa dotyczy wystawiania fikcyjnych faktur VAT za pisania scenariuszy do imprez artystycznych.

Od 2018 r. Prokuratura Okręgowa w Częstochowie prowadzi śledztwo dotyczące wystawiania poświadczających nieprawdę faktur VAT przez właścicielkę częstochowskiej firmy. Monika R. i jej partner od maja 2017 do czerwca 2018 wystawili dla firmy z Gliwic szereg faktur. Dokumenty te dotyczyły usług rzekomego pisania scenariuszy do imprez artystycznych i opiewały łącznie na ok. 1 mln 100 tys. zł.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Fikcyjne faktury zostały użyte przez właścicielkę firmy z Gliwic Małgorzatę Sz. i jej męża Michała Sz., który firmą kierował, do obniżenia podatków należnych Skarbowi Państwa. Dla Moniki R. i jej partnera wystawianie fikcyjnych faktur VAT miało być stałym źródłem dochodu.

27 marca br. częstochowscy policjanci zatrzymali w tej sprawie pięć osób. Podejrzanym przedstawiono zarzuty wystawiania i używania poświadczających nieprawdę faktur VAT, prania brudnych pieniędzy oraz zarzuty popełnienia przestępstw karnych skarbowych. Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości od 20 tys. zł do 120 tys. zł, dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju.

KR
Fot. Komenda Miejska Policji w Gliwicach

Miejska TV