Bezpłatne badania dla dzieci dotyczące autyzmu

Najważniejsza jest wiedza. Rozpoznanie problemu i podjęcie terapii. W Częstochowie ruszył program bezpłatnych badań profilaktycznych pod kątem zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Program jest prowadzony dla dzieci od 18. do 35. miesiąca życia. Ma trzy etapy. Obejmuje przeprowadzenie badań przesiewowych, diagnostykę kliniczną i analizę wyników badań. Inaczej mówiąc, sprawdza, czy dzieci rozwijają się prawidłowo.

W pierwszej kolejności specjalny kwestionariusz wypełnia opiekun. – Jeżeli ten wynik nas niepokoi, kontaktujemy się z rodzicem i zapraszamy ponownie do nas – mówi dr Anna Banasiak, wiceprzewodnicząca Fundacji ”Primo Diagnosis”. – Mamy dodatkowy kwestionariusz, uzupełniający m-chat-r [pierwsza ankieta – KR]. W sytuacji, kiedy wynik jest niepokojący, dziecko przechodzi na drugi etap, który polega na obserwacji przez diagnostę klinicznego oraz wywiadzie klinicznym z rodzicem.

Cały czas okazać się może, że malec rozwija się prawidłowo. Jeśli tak jednak nie jest, prowadzi się badania specjalistyczne. – Diagnoza, którą stawiamy metodą ADOS-2, pokazuje nam, czy występują i na ile są nasilone zaburzenia ze spektrum autyzmu – mówi dr Anna Banasiak, która wyjaśnia, że to znakomite narzędzie diagnostyczne, zwłaszcza że rodzic może nie zauważać niepokojących objawów.

Dr Banasiak zaznacza, że istotnym celem programu jest monitorowanie rozwoju dziecka. Pół dekady temu częstą sytuacją było stawianie diagnozy dziecku 4-5 letniemu, co utrudniało korygowanie zaburzeń rozwojowych. Realizatorem badań jest Fundacja ”Primo Diagnosis” z siedzibą przy ul. Sułkowskiego 3/7 lok. 13. Rodzice zainteresowani udziałem w programie mogą kontaktować się telefonicznie z Fundacją pod numerami tel.: 692 429 428 oraz 507 120 231 i znaleźć więcej informacji na stronie Fundacji. Program finansuje budżet miasta.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Fot.: Urząd Miasta Częstochowy, część plakatu

Miejska TV