10 kwietnia zabrzmią syreny alarmowe

W najbliższą środę, w związku z rocznicą katastrofy prezydenckiego samolotu, usłyszymy syreny alarmowe. Uczcimy również pamięć Rzecznika Praw Obywatelskich oraz innych zmarłych w Smoleńsku osób.

10 kwietnia o godz. 8:41 zostanie przeprowadzony test sprawności syren alarmowych, co ma związek z obchodami dziewiątej rocznicy katastrofy samolotu prezydenckiego w Smoleńsku. – W ramach ćwiczeń emitowany będzie dźwięk ciągły trwający trzy minuty, czyli oznaczający odwołanie alarmu. Sygnał będzie słyszany na terenie całego miasta – mówi Łukasz Stacherczak z Biura Prasowego częstochowskiego magistratu.

Obchody w Częstochowie odbędą się równoległe w dwóch miejscach. – Na początek na cmentarzu Kule o godz. 8:41 zostaną złożone wiązanki przy grobie Rzecznika Praw Obywatelskich, pana Janusza Kochanowskiego – mówi Wojciech Sowula z Wydziału Kultury, Promocji i Sportu. – Prezydent złoży wiązanki w asyście straży miejskiej.

Drugim etapem obchodów będzie przejazd na Plac Katyński. Przy tablicy pamiątkowej, poświęconej wszystkim zmarłym w katastrofie, również zostaną złożone kwiaty. Pośredni udział w obchodach weźmie wojewoda śląski.

Katastrofa polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku nastąpiła w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Jednym ze zmarłych jest urodzony w Częstochowie prawnik i polityk, Janusz Kochanowski, pochowany w grobie rodzinnym na cmentarzu Kule.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Fot.: Urząd Miasta Częstochowy

Miejska TV