900 ton niebezpiecznych odpadów w centrum Częstochowy!

Prokuratura postawiła zarzuty. Na podstawie oględzin miejsca ustalono, że w hali może znajdować się około 5 tys. pojemników i beczek z odpadami o łącznej wadze co najmniej 900 ton.

Częstochowska prokuratura przedstawiła trzem osobom zarzuty dotyczące składowania wbrew przepisom niebezpiecznych odpadów, które zawierają szereg związków niebezpiecznych dla życia i zdrowia człowieka. W tym wysoce łatwopalnych, wybuchowych oraz o właściwościach wywołujących nowotwory.

Z opinii biegłego ds. ochrony środowiska wynika m.in. że sposób składowania odpadów sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób, bo istnieje możliwość rozszczelnienia się pojemników.

[huge_it_slider id=”1″]

 

Wobec dwóch zatrzymanych Sąd Rejonowy w Częstochowie 4 kwietnia zastosował tymczasowe aresztowanie na 3 miesiące. Śledztwo dotyczące składowania wbrew przepisom znacznej ilości odpadów – w hali byłej fabryki w Częstochowie przy ul. Filomatów – prokuratura prowadzi od maja 2018 r.

Sprawa nie dotyka jedynie Częstochowy. Podobne działania, co częstochowscy policjanci, podjęli w tym miesiącu funkcjonariusze z komend wojewódzkich w Krakowie i w Katowicach. W innych miastach przestępcy również wynajmowali hale magazynowe, w których składowali ogromne ilości płynnych odpadów-cieczy, które są m.in. pochodnymi rozpuszczalników i lakierów. Następnie porzucali składowane opady.

KR
Fot.: Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach

Więcej: Składowali niebezpieczne odpady

Miejska TV