Podwykonawcy A1 dostaną pieniądze

Budowa A1 napotyka trudności, ale podwykonawcy powstającej obwodnicy Częstochowy dostaną środki. Za tę część trasy odpowiada włoskie konsorcjum. Jednak to nie Salini zapłaci za wykonaną pracę.

Okalająca Częstochowę A1 powstaje z opóźnieniem. Konsorcjum włoskich firm twierdziło, że kwoty zawarte w przetargu nie są wystarczające na zakończenie prac, czego konsekwencje ponosili podwykonawcy. W związku z tym Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zawarła porozumienie, umożliwiające przyspieszenie bezpośrednich płatności dla podwykonawców, usługodawców i dostawców materiałów.

Pieniądze na rachunki przedsiębiorców, wskazanych przez generalnego wykonawcę, powinny wpłynąć w tym miesiącu. Taka sytuacja nie jest naturalna. – Jest to próba rozwiązania problemu, wynikającego z nierealizowania kontraktu zgodnie z jego warunkami – mówi Marek Prusak, rzecznik katowickiego Oddziału GDDKiA. – Generalny wykonawca ma przecież w swoim obowiązku realizować płatności na rzecz podwykonawców.

[huge_it_slider id=”1″]

 

W pierwszej kolejności spłacane są faktury o łącznej wartość ponad 22,5 mln zł, które nie zostały dotąd uregulowane przez Włochów. Następie bezpośrednio opłacone zostaną firmy realizujące bieżące prace i usługi. To suma ok. 8 mln zł. – Jest to o tyle ważne, że w znaczny sposób skraca czas realizacji – wyjaśnia Marek Prusak.

Zaawansowanie robót na odcinkach Częstochowa Blachownia – Częstochowa Południe, Częstochowa Południe – Woźniki oraz Woźniki – Pyrzowice sięga od 83 do 95 proc. Oddanie ich do ruchu planowane jest w III kwartale bieżącego roku. Z całej trasy między Blachownią a Pyrzowicami kierowcy powinni skorzystać w drugiej połowie 2022 r.

Natomiast odcinek wchodzący w skład obwodnicy Częstochowy, od węzła Częstochowa Północ do węzła Częstochowa Blachownia, o długości ok. 21,3 km, powstał w niecałych 60 proc. To zadanie realizuje konsorcjum włoskich firm: Salini Polska, Salini Impregilo oraz Todini Costruzioni Generali. Podwykonawcy do tej pory w znacznej części otrzymali zapowiadane za faktury środki.

Krzysztof Rygalik
rygalik@miejska.info.pl
Fot.: GDDKiA, Oddział w Katowicach

Miejska TV